Prozatím jen na papíře zůstává obří budova Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO) pro 1500 lidí s laboratořemi a parkovištěm pro více než dvě stovky aut. Z kolosu, který má za více než půl miliardy korun vzniknout na místě zbourané porodnice v kampusu, neleží ani jeho základní kámen.

Největší investice v historii ústecké univerzity nabírá zpoždění. „V rychle rostoucí ekonomice České republiky dochází také ke zdražování cen všech staveb. Po více než čtyřměsíčním výběrovém řízení se do něho nakonec přihlásila pouze jedna stavební firma a nabídla cenu daleko převyšující naše vyčleněné prostředky,“ říká rektor UJEP Martin Balej.

Předpokládaná suma za CPTO je 453 milionů korun bez DPH. Podle informací Ústeckého deníku je firmou, která se do výběrového řízení jako jediná přihlásila a nabídla o desítky milionů vyšší částku, společnost Metrostav. Ta už v Ústí například opravila plaveckou halu na Klíši. „K projektům ve fázi nabídky nebo jednání se nevyjadřujeme,“ podotkl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

HOTOVO DO DVOU LET?

Jak bude řízení pokračovat, zatím není zřejmé. Na centrum má univerzita vydané stavební povolení od prosince 2016, přičemž hotovo chce mít do konce roku 2019. „Neustálé protahování a stále nové problémy bránící zahájení stavby mě trápí, vše máme připravené, a stojíme na místě,“ říká rektor.

Nejde ovšem o jediný problém, se kterým se CPTO potýká. Nedaleké Spolchemii se totiž nelíbí, že budova vyroste v zóně jejího havarijního plánování. „Stále probíhají jednání vedení univerzity s vedením Spolchemie tak, abychom našli kompromis v dalším rozvoji institucí,“ podotýká Balej.

Chemička argumentuje, že vedle výrobny a skladu nebezpečného chlóru bude stát stavba v kampusu s vysokou koncentrací osob. Případný výbuch či jiná nehoda v chemičce by tak měly tragické následky.

Chemička odhaduje, že za další bezpečnostní opatření musí zaplatit více než 100 milionů korun. Jak ale podotkli hasiči, v blízkosti plánované stavby došlo v nedávné minulosti například k výstavbě Kauflandu, kde se také vyskytuje větší množství lidí. Není tak důvod, aby centrum nestálo.

ODVOLÁNÍ NEPROŠLO

Spolchemie se proti stavebnímu povolení vydanému magistrátem odvolala ke krajskému úřadu. Ten ale odvolání smetl ze stolu.

„Spolchemie nesplňuje zákonné podmínky pro možnost získat postavení účastníka tohoto stavebního řízení, a účastníkem tedy nebyla,“ uvedla už dříve mluvčí kraje Lucie Dosedělová. Na rozhodnutí následně podala chemička správní žalobu. „Ve věci ještě nebylo vydáno rozhodnutí,“ potvrdila za krajský soud Renata Lejnarová.

Jak soužití mezi chemičkou a univerzitou dopadne, prozatím není zřejmé. „Vzájemná jednání v otázce nekonfliktního rozvoje obou sousedících institucí nadále probíhají,“ uzavřel mluvčí Spolchemie Jan Charvát.