Důvodem stažení výstavy mají být stížnosti některých cestujících. „Po instalaci jsme obdrželi několik negativních reakcí cestujících na některá vystavená díla. Vzhledem ke skutečnosti, že mezinárodní letiště je jiným typem veřejného prostoru než například umělecká galerie, rozhodli jsme se výstavu stáhnout," uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková. Na jedno z děl si podle informací Deníku stěžovala i čínská ambasáda.

Organizátoři něco takového nečekali. Letiště totiž mělo už v červenci k dispozici portfolium se všemi plakáty, a mohlo se tak k jejich podobě v předstihu vyjádřit. „Projekt je nutný vnímat jako celek. Samozřejmě že díla mají ohromnou sílu jako výpovědi, ale sundat je? To je absurdní," komentoval to Karel Míšek. Výstava podle jeho slov proběhla v Plzni a v Německu, kde s ní žádné problémy nebyly. „Když jsem se dozvěděl, že ji letiště stáhlo, nadzvedlo mě to. Takovou cenzuru dělali za bolševika. Já hájím akademickou půdu, vzdělanost a studenty. Začal jsem to tedy tvrdě hájit," řekl Míšek.

Překvapení jsou i samotní studenti. „Nevím, co přesně lidem vadilo, naopak mi přijde super, že se kultura dostane i na tak zvláštní místa jako je letiště," sdělila studentka Zuzana Karbušická. „Lidé nevidí celkový proces, a proto je pro ně těžké umění pochopit," doplnila studentka Jana Holečková.

Podle slov mluvčí se letiště už v pátek domluvilo s organizátory na kompromisu. „Upřesnili jsme si finální verzi výběru vystavených děl, aby expozice byla co nejdříve obnovena. Věříme, že budeme schopni dostát smluvnímu závazku, respektive nabídneme i přijatelnou formu kompenzace – reinstalace na vlastní náklady, prodloužení termínu výstavy a podobně," dodala mluvčí. Mezinárodní expozice 31 oboustranných citylightů je součástí rozsáhlého projektu Evropa-kultura, který za podpory Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 realizuje ústecká univerzita spolu s partnery z Plzně, Bratislavy a Varšavy.

Předběžný termín reinstalace je stanovený na příští týden. Kdyby se organizátoři s letištěm nedomluvili, hrozilo by vrácení mnohasettisícové evropské dotace.

„Nechci vůbec pomyslet na to, že by podobná situace mohla nastat. Obě strany si stojí za tím, že výstavu do Terminálu 2 vrátíme zpátky," doplnila referentka pro tvůrčí činnost Západočeské univerzity v Plzni Kateřina Martínková.

Letiště se organizátorům za stažení jejich expozice rovněž omluvilo.