„Otec pracoval ve Výzkumném ústavu anorganické chemie a v noci ke konci srpna 1968 s kolegy z práce šli k Labi a pod Benešovým mostem naházeli do řeky několik lahví se vzkazy. Jednu si vzal domů na památku a dobře ji schoval, ani mamince neřekl kam. Určitě se bál, aby ji nikdo nepovolaný nenašel,“ popsal osud neobvyklé památky Vít Polák, kterému bylo v době okupace šest let.

Lahev je z hnědého skla. Značka na dně prozrazuje, že ji vyrobila ústecká sklárna. Jde o atypickou pivní lahev určenou na export. Je uzavřená gumovým laboratorním špuntem a hrdlo je zavoskované. Uvnitř je zřetelný svitek papíru s textem v němčině, napsaným na psacím stroji. „Podle dárce má text obsahovat provolání proti okupaci nebo žádost o pomoc. Jsme sami velmi zvědaví, co přesně uvnitř stojí,“ poznamenal kurátor výstavy „Flaška“ Jakub Doležel.

Muzejníci vzkaz zveřejní. Zároveň chtějí vyzvat veřejnost v Německu a zkusit najít případné pamětníky, kteří tehdy vzkaz z Labe vylovili. Lahev se vzkazem si budou moci lidé prohlédnout v rámci aktuální výstavy „Flaška“, která se koná v Muzeu města Ústí nad Labem.

Václav Houfek, ředitel Muzea města Ústí nad Labem