Jedním 
z úkolů nového ředitele ústecké zoologické zahrady Lubomíra Moudrého bude potřeba vedle provozních a ekonomických otázek zaujmout rovněž za zoo v Ústí postoj ve věci narušených vztahů s Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

Organizace UCSZOO sdružující patnáct českých a čtyři slovenské zoologické zahrady se před několika týdny totiž distancovala od výběrového řízení na ředitele ústecké zoo a nazvala ho klientelismem.

Osobní rovina?

Unii vadila zejména schůzka Moudrého s pověřeným ředitelem Voráčem, zástupci magistrátu a členy výběrové komise, která se odehrála ještě před samotným výběrovým řízením. Představitelé obou stran si vyměňovali vzkazy přes média a od té doby jsou vztahy napjaté.

„Původní smysl Unie byl chránit obecně značku zoo a zájmy zoologických zahrad jako takové na celostátní a mezinárodní úrovni. Poslední dobou z toho začíná být one man show," reaguje Lubomír Moudrý, který naráží zejména na spory s prezidentem Unie a ředitelem pražské zoo Miroslavem Bobkem. „Už tam není ten kolektivní duch. Zlepšení spolupráce budu samozřejmě zvažovat. Myslím si, že na institucionální rovině spolupráce mezi zahradami běží, co se týče individuálních vztahů, tak uvidíme. V rozmezí zhruba několika měsíců dojdu k nějakému řešení," doplnil Moudrý.

S ním souhlasí i někteří 
z členů nové dozorčí rady ústecké zoo. „Žádné spolupráci se nebráníme. Jde hlavně ale o to, aby zoologická zahrada měla dostatek financí na plánované záměry a dostatečnou podporu, osobní neshody musí jít stranou," uvedla členka dozorčí rady Yveta Tomková.

Zatím není jasné, zda se zástupci Unie a ústecké zoo sejdou na společné schůzce, kde si všechny záležitosti vysvětlí. „Dozorčí rada bude dbát na spolupráci Unie a zoo, ale konkrétní kroky jsou na řediteli. Za špatnými vztahy vidím konflikt jednoho člověka z Unie. Ale jeden spor přeci nemůže ohrozit spolupráci jako celku. My se určitě chceme zapojit, ne odloučit," doplnil pověřený ředitel ústecké zoologické zahrady a člen dozorčí rady Bořek Voráč.

Unie věc projedná

Sama Unie zatím k celé záležitosti nezaujala konkrétní stanovisko. „Situaci v ústecké zoologické zahradě probere na svém příštím jednání," sdělil sekretariát UCSZOO.