Už v roce 2014 se musela Ukrajinka Yulia Baradovskaya odstěhovat ze svého rodného Doněcka. Tehdy utekla před separatisty podporovanými Ruskem do Kyjeva. Před rokem, když Vladimir Putin se svou armádou rozpoutal válku na Ukrajině, se posunula ještě dál na západ a nyní žije se svými dvěma dětmi v Ústí nad Labem. „Nejstarší syn, kterému je 26 let, zůstal doma a je v armádě. Mám o něj strach,“ řekla lámanou češtinou 43letá Yulia.

Pohledná blondýnka vystudovala na Ukrajině dvě vysoké školy – VŠ ekonomickou a učitelství tělesné výchovy. Do krajského města na severu Čech se dostala v březnu 2022. Hned po vypuknutí války kontaktovala známé, kteří zde žijí, a ti poskytli azyl pro ni i její dvě děti. „Moji blízcí známí tu žijí spokojeně už několik let a já v tu chvíli byla ráda za okamžitou pomoc,“ vysvětlila, proč si vybrala zrovna Ústí nad Labem.

Kyjev i Doněck jsou o dost větší města než Ústí, přesto je tu moc spokojená. „Po tom všem, co se u nás děje, jsem chtěla s dětmi do menšího, klidného města a moc se nám tady líbí. Dostalo se nám zde neuvěřitelné podpory, které si vážím,“ dodala s pokorou.

Na prvních pár dní, než si Yulii s dětmi mohli její přátelé vzít k sobě, jim v Ústí zcela zdarma poskytli ubytovnu, oblečení, hygienické potřeby, jídlo a mnoho další pomoci.

Když to jde, tak je každý den ve spojení se synem bojujícím na Ukrajině. „Není pro mě lehké o tom mluvit, omlouvám se, ale další podrobnosti vám neřeknu,“ kroutila smutně hlavou. To se týká i bývalého manžela, se kterým už nežije.

V Ústí s ní je 18letá dcera a o čtyři roky mladší syn. Díky programu ERASMUS obě děti ihned nastoupily do nových škol. „Dcera na ústeckou univerzitu, kde studuje anglický jazyk. Syn chodí na Základní školu Anežky České. Oba si tu našli nové kamarády a moc se jim v Ústí líbí,“ prozradila Yulia.

„Chci co nejvíc pracovat“

Ona sama pracovala na Ukrajině jako manažerka sportovního centra, fitness trenérka a instruktorka skupinových lekcí. Dále školila i fitness trenéry. Podobnou práci si našla i v Čechách.

close Ukrajinka Yulia Baradovskaya vede v ústeckém T-clubu vede skupinové lekce sportovního aerobiku pro dospělé. info Zdroj: Deník/Vladimír Mayer zoom_in Ukrajinka Yulia Baradovskaya vede v ústeckém T-clubu vede skupinové lekce sportovního aerobiku pro dospělé.

„Měla jsem jasno, že chci pokračovat v práci, na kterou jsem několik let zvyklá, a tak jsem krátce po příjezdu do Čech začala obcházet všechna sportovní centra v Ústí nad Labem,“ rozpovídala se o tom, jak hledala novou práci v cizí zemi.

Našla ji v T-clubu v Krásném Březně. „Líbí se mi možnosti, které zde klienti mají, a já zde mohu uplatnit své zkušenosti,“ řekla s radosti v hlase. Dostala možnost vést skupinové lekce sportovního aerobiku pro dospělé, které předcvičovala několikrát týdně i na Ukrajině.

K tomu ještě chodí prodávat občerstvení do kantýny v ústecké nemocnici. I proto už jí moc času na koníčky nezbývá. „Snažím se co nejvíce pracovat. Přeci jen je tato doba pro mě a mé děti dost náročná, takže volného času zatím moc nezbývá,“ svěřila se.

Přesto si už oblíbila pár ústeckých zákoutí. „Rádi chodíme běhat na Miladu, jezdíme na kole a na procházky. Já se ještě snažím zlepšovat v českém jazyce.“

Od státu dostala na začátku po příjezdu finanční pomoc, teď už několik měsíců pracuje a díky tomu bydlí v pronajatém bytě sama spolu s dětmi. „Ty tu jsou šťastné, mají tu kamarády a líbí se jim v nových školách. To je pro mě důležité. Stejně tak i já jsem v Ústí spokojená, takže tady chceme zůstat,“ dodala Yulia Baradovskaya.