Místní lidé se obávají vzniku ubytovny pro chudé. To ale její nový vlastník Petr Krejčí odmítá a argumentuje podmínkami kupní smlouvy.

Jak vysvětlila mluvčí univerzity Jana Kasaničová, kupující se totiž ve smlouvě zavázal, že v bývalé koleji sociální bydlení budovat nebude. „Jeho záměrem je vytvořit v budově byty pro mladé rodiny v kategoriích od garsonek až po vícepokojové moderní bydlení,“ přiblížila Kasaničová.

Sám Krejčí upřesnil, že kolej ještě nepřevzal. Trvat to má několik týdnů a poté musí zjistit, v jakém technickém stavu se nachází. Možností, co s nově nabytou nemovitostí, prý má několik, ale pro žádnou se ještě nerozhodl.

„V tuto chvíli mohu pouze sdělit, že si určitě nevyberu ubytovnu pro lidi s nízkými příjmy. I kdyby mi to nezakazovala kupní smlouva, touto cestou bych se v žádném případě nevydal,“ slíbil Krejčí. Vymahatelnost podmínky má ostatně zajistit vysoká smluvní sankce, která dosahuje pěti milionů korun.

UJEP se nevyužité studentské bydlení v těsné blízkosti známé pivnice U Hnáty pokoušela prodat několikrát, ale neúspěšně. Před dvěma lety například univerzitní správní rada doporučila budovu prodat pražské realitní společnosti RSH. Zájemců bylo několik a všichni vyloučili, že by o koupi usilovali ze spekulativních důvodů.

Obavy z ubytovny přesto panují. Místní obyvatel Jaroslav Holub zárukám příliš nevěří. „Slibem nezarmoutíš, říkala moje babička. I kdyby to nakrásně nebyla ubytovna, nikde není psáno, že sem nakonec kvůli nedostatku jiných partají majitel nesestěhuje nepřizpůsobivé. Podívejte se na Mojžíř,“ vyjádřil své obavy.

Také místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika doufá, že studenty v domě nepřizpůsobiví lidé nevystřídají. „Myslím, že dnes už na nich obchodníci s chudobou příliš nevydělají. Předpokládám, že tu vyroste bytový dům, dům se službami pro seniory, prostě něco smysluplnějšího,“ navrhl Karika.

Narážel tím na omezení v podobě opatření obecné povahy, které zastavilo vyplácení doplatku na bydlení v oblastech se zvýšeným výskytem sociálně-patologických jevů, případně jeho rozšíření na celé Ústí nad Labem. Jeho očekávaným důsledkem má být právě omezení kšeftování s bydlením pro nejchudší lidi a zastavení jejich přílivu do krajského města.

Ostatně kolej K5 není jediná budova s ubytovací kapacitou, které se chce UJEP zbavit jako přebytečného majetku. Prodat chce například bývalý rektorát v Hoření ulici za 61 milionů korun nebo Schichtovu vilu ve Vaňově a další objekty, pro které už nemá využití. Chce totiž co nejvíc svých aktivit přesunout do budovaného kampusu na Klíši.