Z původních 82 lidí připadajících na jeden automat se Česko výrazně přiblížilo k evropskému standardu – aktuálně na každý přístroj připadá 1503 Čechů. Jen v Praze jejich počet klesl z původních téměř 16,5 tisíc na současnou tisícovku. V Brně z dřívějších 3500 zbylo pouhých 31 povolených automatů. V řadě dalších měst „tvrdý“ hazard zmizel úplně.

Přes nastavený trend jsou však podle TI a OPH v hazardní problematice stále místa, kde je zapotřebí ze strany státu rázněji a důkladněji dopilovat koncepční opatření. „Vůli ze strany vedení Ministerstva financí cítíme a aktivně o těchto tématech jednáme,“ uvedli zástupci obou organizací.“

„Česká republika přestává být kasinem Evropy, to je skvělá zpráva pro všechny, kromě hazardní lobby. Beru za velký úspěch, že jsme ji pomohli přetlačit. Příběh nekončí, ale trend je pozitivní,“ hodnotí aktuální situaci okolo hazardu David Ondráčka, ředitel TI.

„Když jsme v roce 2010 téma nutné regulace přebujelého hazardu v ČR otevřeli, zdálo se takřka nemožné, že by se zde mohlo podařit tvrdý hazard regulovat na úroveň odpovídající civilizované zemi uprostřed Evropy. Rád s potěšením konstatuji, že se tomuto stavu začínáme blížit,“ doplnil ho předseda OPH Martin Svoboda.

Výherní automaty. Ilustrační foto.
INFOGRAFIKA: Na Ústecku zmizela oproti loňsku polovina automatů

Spolu s počtem přístrojů se snižuje také počet heren. Například v Brně se z původních 129 heren jejich stav zredukoval na současných pět míst. V případě Žďáru nad Sázavou přezdívaného „Las Vegas Vysočiny“, bylo před zahájením našeho tažení 190 automatů ve 24 hernách. Minulý rok došlo ke zrušení posledních tří automatů.

Jedno z posledních místních referend o hazardu bylo pořádané v lednu v Jablonci nad Nisou. Hlasování bylo úspěšné a závazné, Jablonec se tedy může nově pochlubit poklesem z původních 349 povolení na nulu.

Výhodou měst s nulovou tolerancí hazardu je také fakt, že jestliže se v takovém městě objeví jakákoli herna či automat, jedná se o automat nelegální. Takovou situaci lze řešit bez větších problémů s příslušnými orgány.

K výraznému úbytku nelegálních provozovatelů došlo také v oblasti internetového hazardu. Dle dlouhodobého monitoringu OPH a TI zastavilo svou činnost od počátku loňska 39 provozovatelů. Dalších 13 subjektů činnost neukončilo, ale nelze u nich vložit peníze na účet či přijmout sázku.

Hrací automaty. Ilustrační foto.
Celníci v Ústeckém kraji kontrolují také hazard a zabavují nelegální automaty

Více než pět desítek provozovatelů z celkového počtu téměř 80 tedy přestalo porušovat platnou legislativu. Stále však zůstává 25 společností, které pravidla platná od ledna 2017 nedodržují. Čtyři z nich fungují v českém jazyce.

Transparency International spolu s Občany proti hazardu identifikovala čtyři oblasti, v nichž je zapotřebí boj proti hazardu završit.

„Nesmíme nyní polevit, je nutné doladit registr hráčů, aby nemohli hrát lidé na sociálních dávkách nebo v úpadku. Také je nutné dořešit nedostatečné financování prevence a léčby závislostí. A v neposlední řadě nadále pokračovat v boji proti nelegálnímu hazardu na internetu. Od doby, kdy tuto agendu převzala Celní správa, funguje potírání ilegálních heren a automatů výrazně efektivněji,“ popsal zbývající bojiště Svoboda.

Herna. Ilustrační snímek.
Jablonečané se vyslovili pro zákaz hracích automatů