Mohutný strom, jehož kmen má zhruba metr v průměru, nyní neobrůstá téměř žádné listí. Koruna se mu nejspíše nikdy nevrátí. Úřady ví, kdo za zásahem do nádherného stromu stojí.

Brutální zásah

Podle odborníka na dřeviny Marka Hanuše se někdo pokusil strom prořezat. Tak brutální zásah ale prý provádět nelze. „Měl prořezat třetinu koruny. Výsledek je ale takový, že na stromě zbylo jen několik málo větví a trochu listů," uvedl.

Podle něho mohutnou dřevinu ani takový zásah nezabije. „Už to ale nikdy nebude plnohodnotný strom," dodal.

Nad zásahem se podivují i lidé, kteří na Nakléřov chodí na výlet. „Již jsem si toho všimla minule. Říkala jsem si, kdo mohl něco takového povolit," uvedla v pátek Bohuslava Křížková.

Zdeněk Kutina, starosta Petrovic, pod které Nakléřov spadá, řekl, že obec nemá s necitelným prořezáním stromu co do činění. Za vším je prý majitel jedné z nemovitostí. „Byl se na prořezání v minulosti dokonce zeptat. Řekli jsme mu, co podle zákona může. Ale rozhodně ne takto," uvedl starosta.

Hrozí pokuta

Protože případ mnohé lidi 
z okolí rozčílil, nakonec se jím zabývali policisté. „Vše jsme nakonec předali na krajský úřad ke správnímu řízení," uvedla mluvčí policie Šárka Poláčková. Viníkovi nyní hrozí pokuta.

Javor klen není příliš častým stromem. Je poměrně mohutný, výjimečně dosahuje výšky až 40 metrů a obvodu kmene i přes 300 centimetrů. Kleny se v příhodných podmínkách dožívají maximálně 300 až 400 let. Některé javory mají v Česku statut památného stromu.

Neodborné prořezání stromů není na Ústecku výjimkou. Před rokem a půl například podobný zásah zničil několik lip v Chabařovicích. Viník měl povolení, ale nepozval si odbornou firmu. Případ nakonec skončil ve správním řízení na České inspekci životního prostředí.