Nové domy se objeví v části poblíž ulice Malátova. Několik jich zde již stojí. Nyní se v jejich sousedství objevil oplocený pozemek.

Z něho zmizela většina dřevin a jsou zde minimálně tři nové přípojky na elektřinu. Deníku se podařilo z katastru nemovitostí zjistit, že jde o pozemky ve vlastnictví soukromých osob. Mají se zde stavět rodinné domy.

„Část, kde se bude stavět, je zastavitelné území," ujišťuje starosta Severní Terasy Josef Macík.

Lidem, kteří na louku chodí na procházky a často zde venčí psy, se ale postup příliš nelíbí.

„Z té louky se postupně ukusuje a je menší a menší. Chtělo by to, aby se zde udělalo něco pořádného, nebo nakonec zmizí," rozčiluje se Jana Hrnčířová.

Louka je totiž součástí území, které má ponurou minulost. V jednom z jejích rohů dlouhou dobu stála ruina sektorového centra. To nakonec město nechalo zbourat a nyní zde za desítky milionů staví dopravní hřiště a další atrakce pro děti. Hned vedle je ruina hotelu Máj.

Ten je v soukromém vlastnictví a jeho majitel se o něj nestará. Budova je doslova očesaná sběrači kovů a přebývají v ní bezdomovci. Na louce je i několik panelových věžáků, rodinné domy a rektorát univerzity.

Co bude se zbytkem louky dál, dosud nikdo neví. „Je určená jako nezastavitelné území," uvedl Macík. Již zhruba dvacet let existuje projekt, podle kterého by tu mohl být park. Město se ale zatím na nic podobného nechystá, v rozpočtu nemá peníze. V minulosti se uvažovalo i o vilkách, ale to by se musel měnit územní plán.

Lidé z okolí na to mají rozdílné názory. „Já bych z toho udělala lesopark, aby lidé z okolí měli kam chodit," uvedla Hrnčířová. Naopak Karlu Bělíkovi by se zde líbily obytné domy. „To místo je na takovou stavbu vhodné. Samozřejmě část zeleně jako park by se tu měla zachovat ale i tak," dodal.