VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z památníku je vrak do šrotu

Ústí nad Labem – Měl to být pomník, který by uctíval památku tragicky zahynulých lidí při největší tramvajové nehodě v historii. Ale místo toho se poslední ústecká tramvaj T2 rozpadá a hnije v útrobách předlického depa. Vedení dopravního podniku uvažuje, že vrak pošle do šrotu.

21.2.2014 4
SDÍLEJ:

Poslední ústecká tramvaj, kterou koupil ústecký dopravní podnik za 20 tisíc teď chátrá v depu.Foto: Deník/Karel Pech

Původně ústecký vůz T2 v březnu 2007 dopravní podnik koupil v Liberci.

„Na základě jednání mezi naším a libereckým dopravním podnikem jsme se domluvili, že tramvaj nám prodají za odvoz. Stál asi dvacet tisíc korun," řekl ředitel dopravního podniku Radek Chobot.

Nejtragičtější tramvajová nehoda v republice
Po válce byly tramvajové tratě v Ústí nad Labem poničené bombardováním a doprava ochromená, ale město ji tehdy brzy obnovilo. 13. července 1947 na Bukově jeden z plně obsazených vozů havaroval. Bilance této nehody je více než tragická. Zemřelo 30 lidí, těžce zraněných bylo 45 a lehce pak dalších 31 lidí. Tramvaj vyjížděla z Telnice a kvůli přeplněnosti a vadným brzdám nabrala až 70 kilometrovou rychlost. Katastrofě nikdo nemohl zabránit. Cestujícími byli převážně výletníci, kteří navštívili ústecké okolí a vraceli se zpět do města.

Vedení společnosti plánovalo tramvaj opravit do historické podoby.

„Původním záměrem bylo tramvaj umístit na kruhovou křižovatku na Bukově, která je místem největší nehody tramvaje v české historii," řekl Radek Chobot. Sloužila by zde jako pomník třem desítkám lidí, kteří v roce 1947 v těchto místech přišli o život.

Tramvaje, které dnes už nejsou.Reziví v Předlicích

Od března 2007 však vůz stojí v předlickém depu, kde se o něj nikdo nestará a neudržuje ho. Po čtyřech letech, kdy byla tramvaj vystavena přírodním živlům, nad ní nechala firma vybudovat provizorní přístřešek, ale postup rzi se tak nezastavil. Nyní nad tramvají není ani přístřešek.

Peníze na potřebnou rekonstrukci vedení dopravního podniku nemá. „Odhaduji, že částka by se pohybovala v řádech milionů korun," uvedl Radek Chobot.

Jenže současnou prioritou společnosti je obnovení vozového parku trolejbusů a autobusů.

„Nemáme další volné finanční prostředky, které bychom mohli na opravu tramvaje uvolnit," doplnil Chobot. Podle něho peníze v minulosti slíbili i ústečtí radní, ale zatím o ničem nerozhodli.

Třetí největší tramvajový provoz
Městské ústecké zastupitelstvo roku 1895 rozhodlo o zřízení kolejové dráhy a rok na to udělilo rakouské ministerstvo drah městu Ústí koncesi k jejímu provozování. Tramvaje měly svoji premiéru v sobotu 1. července roku 1899. Tradiční trať vedla z Předlic přes centrum do Krásného Března. Druhá linka jezdila od divadla až na Bukov. Dohromady tratě měřily devět kilometrů. Po vypršení desetiletého pronájmu provoz elektrického podniku odkoupilo samo město, a tím začal prudký rozvoj tramvajové dopravy. Na přání obyvatel byla bukovská linka rozšířena k hlavnímu nádraží a projektovány dálkové tratě do Trmic a Neštěmic. Ve dvacátých letech se tratě rozšířily ještě dále. Nejvytíženější tratě byly zdvojkolejňovány a zastávek se dočkaly Vaňov a Chabařovice. Přibyla také okružní jízda čtvrtí Klíše. Vrcholem modernizace byl rok 1936, kdy ústecké tramvaje poprvé překonaly Labe a namířily na Střekov. Těsně před druhou světovou válkou byl pod tlakem okolností ukončen rozvoj tramvajové dopravy. V té době délka tratí dosahovala 47 km. Po Praze a Brně šlo o nejrozsáhlejší tramvajový provoz v Česku.

Tramvaj chtěl jeden zájemce i koupit, ale nakonec se s dopravním podnikem nedohodl. Podle ředitele neskončí ani v muzeu, ale nejpravděpodobněji ve sběrně kovů. „Sešrotování nás nebude nic stát, naopak za něj dostaneme nějakou částku v hodnotě kovů."

Nostalgie

Ne všem se nápad líbí. Na Facebooku vznikla komunita Za zachování jediné tramvaje v Ústí nad Labem, která se snaží bojovat za záchranu T2. Její organizátoři zde tvrdí, že do dopravního podniku se vydali i dobrovolníci z řad deváťáků. Chtěli údajně s opravou tramvaje pomoci.

Konec tramvají v Ústí
Prvním znakem útlumu bylo zrušení tratě do Telnice. Později skončila i vaňovská trať. Přesto byly tramvaje stále nosným systémem MHD. Situace se změnila na začátku 60. let, kdy se odehrál spor mezi městem a dopravním podnikem ohledně nákupu nových vozů T2. Dopravní podnik se požadovaných 30 vozů nedočkal a město odsouhlasilo likvidaci tramvajového provozu. Ten tehdy pokrýval 80 procent potřeb města. Namísto toho se zavedla autobusová doprava, ačkoli dopravní podnik neměl dostatek vozů. Kvůli tomu souhlasil s převedením dopravy na tehdejší ČSAD Ústí n. L. Pozdější snahy o zpětné převzetí provozu do rukou dopravního podniku byly neúspěšné. V roce 1963 byla zrušena trať do Chabařovic, následovaly Klíše, Všebořice a Střekov. Konec tramvají v ulicích Ústí nad Labem nastal v roce 1970.

Ústečané nostalgicky vzpomínají na dobu, kdy se ulicemi proháněly tramvaje. „Pamatuji si legendární T dvojky. A to nebylo jen tak, měli jsme tramvajový provoz srovnatelný s evropskými zeměmi. Měli jsme se čím chlubit," tvrdí pamětník Jiří.

„Pamatuji si tramvaje spíš jako dítě. Když jsem se vrátila ze studií, provoz se pomalu ukončoval. Trolejbusy jsou také dobré, ale tramvaje měly své kouzlo," zavzpomínala seniorka.

Autor: Redakce

Místo události:
21.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 18 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Pomocný pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová 702, Chabařovice. , Náplň práce: zajištění třídění materiálu, pomocné údržbové práce, po zaučení případně zástup na pracovních strojích, vedení provozního deníku stroje, příprava a realizace běžné denní údržby techniky. , Požadujeme: spolehlivost, samostatnost. Výhodou: praxe v oboru. , Nabízíme: PP na dobu určitou 1 rok s postupným prodloužením na dobu neurčitou, stát se součástí zavedené obchodní společnosti významně podporující charitativní organizace, osobní rozvoj, zkušenosti, přátelský pracovní kolektiv, benefity: kulturní akce, vzdělávací kurzy, stravenky, životní a penzijní připojištění atd. , Životopis zašlete na e-mailovou adresu denisa.vlckova@metallplast.cz. Pracoviště: Metallplast - recykling, spol. s r.o. - úl, Průmyslová, č.p. 702, 403 17 Chabařovice. Informace: Denisa Vlčková, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 100 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Jemný mechanik v elektrotechnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Technologický park Knínice u Libouchce 55, u Ústí nad Labem., Náplň práce: jedná se o fyzicky nenáročnou práci při které je hlavní důraz na manuální šikovnost rukou, jedná se většinou o pájení drobných součástí při opravách elektroniky, práce v čistém moderním prostředí, vhodná pro muže i ženy, manuální praxe v podobném oboru výhodou. Skvělá pracovní příležitost. , Požadujeme: vyučení nebo základní vzdělání, čistý trestní rejstřík, odpovědný přístup k práci., Nabízíme: mzdu 100 - 110 ,- Kč/hod., zvláštní prémie, podnikové stravování, dovolenou navíc., Kontakt: telefonicky si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Albaczech progres s.r.o. 01, Velká Hradební, č.p. 482, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Jindřich Mráz, +420 725 820 094.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Pizzař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Mírové nám. č. p. 101/25, Ústí n. L., Náplň práce: příprava pizzy., Požadujeme: základní vzdělání + praxe v oboru popř. vyučení (možno i absolvent), turnusové služby (krátký/dlouhý týden)., Nabízíme: mzdové ohodnocení od 14 000,-, podnikové stravování, práci na HPP či DPP (dle dohody)., Kontakt na uvedené adrese (lépe po předchozí tel. domluvy), tel. čísle či e-mailu.. Pracoviště: Korbel food expres s.r.o. - provozovna mírové nám., Mírové náměstí, č.p. 101, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Gabriela Stehlíková, +420 777 089 122.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Specialisté v oblasti organizace a řízení práce Referent/ka oddělení přestupků. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Úřad městského obvodu Ústí nad Labem - Střekov. , Předpoklady pro výkon funkce:, uvedené v ust. § 4 zákona č. 312/2002 Sb., (o úřednících) v platném znění:, " fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem s trvalým pobytem na území ČR, , " dosáhla věku 18 let,, " způsobilost k právním úkonům,, " občanská a morální bezúhonnost - za bezúhonnou se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí jako by nebyla odsouzena,, " výborná znalost českého jazyka., Požadavky pro uchazeče:, " minimálně středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, případně vysokoškolské vzdělání, , " vítána praxe ve veřejných službách a správě, vítána znalost problematiky přestupkové agendy, případně podobné agendy projednávání orgány veřejné moci,, " výhodou zvláštní odborná způsobilost při přestupkovém řízení ve věci veřejného pořádku, občanského soužití a majetku,, " schopnost samostatného úsudku a rozhodování, příjemné vystupování, komunikativnost, flexibilita, dobrý písemný projev,, " znalost práce na PC - MS Office 2010 (Word, Excel, Outlook)., Náplň činnosti:, " agenda přestupků, " agenda vymáhání uložených a nezaplacených pokut a nákladů řízení, Písemná přihláška k výběrovému řízení musí obsahovat tyto údaje uchazeče:, , " Název příslušné funkce, " Titul, jméno, příjmení, " Datum a místo narození, " Státní příslušnost " Adresa trvalého pobytu, " Číslo občanského průkazu , " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, " Strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dovednostech týkajících se správních činností a uvedením kontaktů, zejména emailové adresy a telefonního čísla,, " Výpis z evidence rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce (u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydá, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, " Ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Pracovní poměr: na dobu neurčitou., Předpokládaný nástup: 1. 9. 2018, případně dle dohody., Platové zařazení: V souladu s příslušnými právními předpisy - nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, a nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v 10. platové třídě., Lhůta pro podání přihlášky : nejpozději do 20. 8. 2018 - 12.00 hodin., Způsob podání přihlášky: , osobně v podatelně ÚMO Ústí nad Labem - Střekov,, nebo , písemně na adresu: ÚMO Ústí nad Labem - Střekov, Národního odboje 794/15, 400 03 Ústí nad Labem, v zalepené obálce zřetelně označené:, NEOTVÍRAT - "VŘ Referent oddělení přestupků", s uvedením jména, příjmení a adresy uchazeče.. Pracoviště: Statutární město ústí nad labem - městský obvod ústí nad labem - střekov, Národního odboje, č.p. 794, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Ivana Voldánová, +420 475 273 914.


Nadměrný náklad. Ilustrační foto

Přes Velemín a Bystřany projede souprava s nadměrným nákladem do Trmic

Předání nových monitorů dechu v děčínské nemocnici.

Miminka v Masarykově nemocnici ohlídají nové monitory dechu od Nadace Křižovatka

Bídná úroda: bude méně máku i obilí, řepka si polepší

Severní Čechy - Letošní úroda bude nižší než pětiletý i desetiletý průměr. Hlavním viníkem je již druhým rokem trvající sucho. Ze základních plodin se sklidí výrazně více pouze řepky. 

Motorkář se při bouračce těžce zranil, zasahovat musel vrtulník

Těchlovice - K vážné dopravní nehodě došlo v úterý krátce před půl druhou odpoledne u Těchlovic.

AKTUALIZOVÁNO

V Chomutově se s vojenskými poctami rozloučili s vojákem, který padl na misi

Chomutov /FOTOGALERIE/ - „Martine, v našich srdcích zůstaneš navždy jako hrdina,“ zaznělo od blízkých přátel při posledním rozloučení.

FOTO: Břišní tanečnice pobavila Malý Hamburk. Tancovala na hit AC/DC

Ústí nad Labem - Další kolo koncertů v Městských sadech odstartovala v neděli odpoledne pop-rocková kapela Sabrage z Pardubic. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT