V sedmi okresech Ústeckého kraje žilo ke konci září 822 808 obyvatel. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Obyvatel celého Česka za letošní tři čtvrtletí přibylo o 7800 na 10,546 milionu. Za nárůstem jsou jen přistěhovalci, víc lidí totiž zemřelo, než se narodilo.

Vysoký počet potratů

Také v Ústeckém kraji je převaha počtu úmrtí nad počtem narození. Přirozený přírůstek zaznamenalo pouze Ústecko. Vysoký je nadále na severu Čech počet potratů. Od ledna do září jich bylo 2789.

Výrazný vliv na počet obyvatel má jejich odchod do jiných regionů. Největší úbytek stěhováním, a to o 310 lidí, zaznamenalo Mostecko, kde je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi. Naopak přírůstek stěhováním o 299 lidí zaznamenaly Litoměřicko a také Teplicko. Do lázeňského města a jeho okolí se přistěhovalo za tři čtvrtletí roku 1688 lidí, což představuje přírůstek stěhováním 103 lidí. Právě na Litoměřicku a Teplicku je také nejnižší nezaměstnanost v kraji.

Nejlidnatějším okresem zůstává Děčínsko, kde žilo na konci září 131 425 osob. Na druhém konci žebříčku je Lounsko s 86 342 lidmi.

Nejvyšší úmrtnost

Z porovnání s ostatními kraji vyplývá, že v Ústeckém kraji je nejvyšší podíl dětí narozených mimo manželství. Za devět měsíců letošního roku se narodilo 3887 dětí, aniž by jejich rodiče byli oddáni. Nejvyšší zůstává v regionu úmrtnost i potratovost a nejnižší je také sňatečnost. „Od roku 2000 došlo za první až třetí čtvrtletí letošního roku k nejnižšímu počtu potratů a rozvodů a k nejvyššímu celkovému úbytku obyvatel," sdělila Monika Raušerová z krajské pobočky ČSÚ.

Z nedávného zjištění ČSÚ vyplývá, že Ústecký kraj je jedním z věkově nejmladších v Česku. Podíl seniorů je druhý nejnižší po Středočeském kraji, stejně jako jinde však tento podíl neustále roste. V regionu je nadále nejnižší naděje na dožití a nejnižší podíl vysokoškoláků mezi staršími lidmi.

Do roku 2050 statistici očekávají další pokles počtu obyvatel. V Ústeckém kraji by to mělo být zhruba o 103 000 lidí, to je o 12,5 procenta.