Komín v Tonasu je řadu let nefunkční a ani do budoucna není využitelný.
„Na demolici komína navazují další demolice nepotřebných objektů, uvolní místo pro budoucí rozvoj v průmyslové zóně," uvedl Petr Nikolič z formy Tonaso Neštěmice. Komín sloužil k odtahu par při výrobě pevného chloridu vápenatého. Výroba tu skončila v roce 2002.
Do komína navrtali odborníci 85 děr, do kterých se vloží 3,5 kilogramu trhaviny. V popisu odstřelu se uvádí, že destrukční řez bude před odstřelem zakryt textilií, která spolehlivě zachytí rozlet úlomků cihelného zdiva i tlakovzdušnou vlnu. Komín spadne do volného prostoru mezi výrobními objekty v areálu Tonasa. Signál k odstřelu zazní po 11. hodině. Veřejnost má vstup zakázaný.
Lidé budou moci pád komínu sledovat z několika míst v Neštěmicích. „Destrukce továrních komínů pomocí výbušnin je jedním z nejnáročnějších způsobů destrukce objektů, ale současně i nejrychlejším a nejbezpečnějším," uvádí se informaci k odstřelu.
Náklady na likvidaci stavby se podle Nikoliče pohybují v řádech několika stovek tisíc korun. Po sobotě zůstanou v areálu ještě dva komíny. Ani jeden už není podle Nikoliče využíván k výrobě. „Bourání komínů a jejich mizení z panoramatu Ústí je takové mizení připomínky významného postavení města v tehdejším Rakousku-Uhersku," řekl historik ústeckého muzea Martin Krsek.
„Dřív byly komíny symbolem prosperity. Malíři, kteří tehdy malovali město, přimalovávali komíny, aby Ústí působilo ještě průmyslověji," podotkl. Připomněl, že Ústí nad Labem se kdysi pyšnilo unikátem v monarchii, v roce 1913 nechaly postavit Schichtovy závody tehdy nejvyšší komín, měřil 95 metrů.