„Občas se něco podaří, ale samozřejmost to není. Je v tom spousta práce a přemýšlení, jak udělat něco, co se bude líbit a hlavně to bude lidem chutnat. Zakládám si na přírodních surovinách, nechci žádné umělotiny a novoty, mám ráda klasické postupy, které rozvíjím," řekla o svém krédu Janka Kovandová.

PODNIKÁ OD ROKU 1994

Dříve pracovala jako účetní, na cukrářku se rekvalifikovala, podniká od roku 1994. „Někdy si ani nejdu lehnout, co je práce, jindy nemám do čeho píchnout. Tady na vesnici ve všední dny moc velký odbyt není, lidi kupují sladké hlavně o víkendu. Mám své stále zákazníky i z daleka. Přijedou, protože vědí, že jim udělám, co jinde ne," naznačila hlavní přednost své cukrárny.

Modelovaný dort Karel IV.„Dělám hodně na objednávku, nebo se tu lidé zastaví a řeknou, co by chtěli a já jim to třeba do hodiny připravím. Mám také katalog, ale není pro mě problém dort upravit podle přání zákazníka. Jednou přišla holčička s obrázkem prasátka, na kterém byl motýlek a kytička. Tak jsem to udělala. Kytička byla křivá, myslela jsem, že je to schválně, udělala jsem ji taky křivou, ale holčička že ne, že se jí kytka nepovedla. Raz dva jsem jí tam dala jinou a byla spokojená," vyprávěla Janka Kovandová o přáních zákazníků.

Dort Karel IV. udělala na počest 700. výročí narození panovníka. Na bílé ploše je jeho reliefní busta a také hrad Karlštejn. Na potahování dortů nepoužívá kupovanou fondánovou hmotu. „Mám svoji vlastní, kde je med a jiné příměsi, není tak přeslazená," uvedla.

Další ocenění získal její Linecký koláč. „To je německá specialita. Dělám ho klasický mřížkový s různými náplněmi. Cenu získal i Kovandovic oválek. Ten vznikl trochu náhodou. Něco jsem dělala a došel mi prášek do pečiva. Tak jsem zkusila jedlou sodu. Výsledek připomínal sušenku. Nadělala jsem z toho oválky, spojila trvanlivým krémem, polila čokoládou a ozdobila. Když byla prezentace Ústeckého kraje v Bruselu, tak tam vezli ochutnat moje oválky, žádný jim nezbyl," vzpomíná Janka Kovandová.

ŽÁDANÉ JSOU ZÁKUSKY

K nejžádanějšímu zboží v její cukrárně patří zákusky, na Vánoce a Velikonoce cukroví a perníčky. „Lidi mají rádi moje žloutkové řezy, větrníky, věnečky nebo kremrolky. Teď jsem dělala i mrňavé svatební koláčky z nekynutého těsta, bylo jich přes tisíc. Je to prostě podle období a také zájmu zákazníků," dodala. Jak poznamenala, není nic, co by jí chutnalo více nebo méně. „Dělám jen to, co mi opravdu chutná. Pak vím, že to můžu s klidným svědomím nabídnout lidem," svěřila se.

Odborná komise ocenila v soutěži celkem devětadvacet výrobků z Ústeckého kraje.

„O značky Regionální potravina Ústeckého kraje a Nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje Kraje Přemysla Oráče se letos ucházel rekordní počet výrobců. Celkem se přihlásilo 190 výrobců s 501 produkty. O loga se soutěžilo ve čtrnácti kategoriích, nejsilnější zastoupení mělo 66 výrobků z kategorie Masné výrobky tepelně opracované, včetně uzených mas. Předání cen se uskuteční v září na Zahradě Čech," informovala mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.