Magistrát nás kritizuje za něco, co sám chtěl. Takto se ohradila 7. obchodní společnost, která vlastní obchodní dům Labe. Vadí jí totiž údajná kritika dřevěných stánků, které stojí za obchodním domem.

Majitel společnosti Josef Kačírek vysvětlil, že již od konce 90. let plánovali dostavbu obchodní pasáže na chodníku OD Labe.

„Uvědomujeme si architektonickou hodnotu i význam místa," řekl Kačírek. „Proto jsme se snažili navázat na dílo architektky Růženy Žertové a vytvořili jsme v roce 2000 projekt, který by ladil s unikátní architekturou OD Labe."

Ústecký radní Pavel Dlouhý na to reagoval, že rozhodně nikoho nekritizují. „To není naším cílem. Snažíme se dát novou podobu kousku centra, který považujeme za významný, a který se Ústečanům nelíbí," řekl Dlouhý.

Připomněl také, že se chystají vyhlásit architektonickou soutěž, která by měla prostor u Labe a Fora zatraktivnit.

„Lidé chtějí tržní prostor a chtějí ho právě tady," pokračoval Dlouhý. „Co se architektonické soutěže týká, v podstatě teď už jen ladíme formality. Věřím, že ji letos vyhlásíme."

S přípravou soutěže městu pomáhá i ústecký architekt Jiří Němeček. „Myslím si, že centru chybí tržiště, ne tržnice jako dům," podotkl. „Něco, kde by si lidé mohli od farmářů z okolí nakoupit čerstvou zeleninu, ovoce a další produkty."

Architekt Němeček také podotkl, že v minulosti to v Ústí takto fungovalo. „I když ten prostor zmizelé Staré a Nové tržnice byl architektonicky takový podivný. Jenže spolu s ním zmizela i funkce městského tržiště, takže si myslím, že tu máme na co navázat."

Ve prospěch tržiště podle Němečka hovoří i to, že jsou poblíž ovocnáři a zelináři, například v Litoměřicích, nebo Lovosicích. „Mohli bychom jim tu poskytnout vhodný prostor," myslí si Němeček.

Majitel obchodního domu Labe Josef Kačírek ovšem nápadem na nové tržiště moc nadšený není. „Nynější prostor mezi OD Labe a OC Forum je místem bombardování z dubna 1945 s velkou historickou a pietní hodnotou. Považujeme za přiměřené spojit ho s připomínkou této události a ne s budováním nové veřejné tržnice," vzkázal do Ústí s tím, že jsou připraveni iniciovat veřejnou debatu na toto téma.

Radní Dlouhý k jeho návrhu i někdejšímu plánu na novou pasáž podotkl, že architekti, kteří se přihlásí do soutěže, určitě budou pracovat s veškerými dostupnými informacemi.
„Věřím, že jestli je tu starší projekt, určitě se s ním architekti seznámí. Ničemu se nebráníme," dodal Pavel Dlouhý.