Ubytovny jsou jedním z největších problémů sociálně vyloučených lokalit, se kterými se potýkají města v Ústeckém kraji. „Těch tisíc korun by bylo včetně všech poplatků," vysvětlila místopředsedkyně strany a celostátní lídr občanských demokratů Miroslava Němcová.

Dodala, že sumu zvolili po dlouhých diskusích jako adekvátní. „Rozhodně bychom nešli nad limit 1100 korun, pokud by bylo nutné dojít ke kompromisu," řekla. Občanští demokraté také chtějí, aby provozovatelé ubytoven zodpovídali za nájemníky.

Veřejná služba

Podle krajského lídra Radima Holečka dalším řešením sociální situace má být znovuzavedení veřejných prací, které zrušil Ústavní soud. Tvrdí, že kdo nechce pracovat, má být sankcionován. „Naopak jiní by si měli mít možnost vydělat až do výše minimální mzdy," uvedl.

Starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč uvedl, že města vědí, jak takové lidi využít. Například při úklidu míst  kam se nedostane technika.

Limity až později

Za chybné označují občanští demokraté snahy ČSSD nebo komunistů po současných volbách prolomit limity těžby hnědého uhlí. „Limity by neměly být tématem letošních voleb," prohlásil Holeček.

Podle něho je nejprve nutné zrevidovat veškeré zásoby strategických surovin v Čechách a s odborníky vypracovat dlouhodobou energetickou koncepci státu. „Až poté bychom měli otevřít diskuzi, zda je nutné prolamovat limity či nikoli," vysvětlil. Levicové strany naopak tvrdí, že limity je nutné prolomit, aby se v Ústeckém kraji zachovala zaměstnanost.

Třikrát a dost

Nejen  zavedením limitů pro ubytovny a obnovením veřejné služby chce ODS řešit situaci v problémových lokalitách. Bude prosazovat pravidlo třikrát a dost.

„Není to pravidlo, které v minulosti představili lidovci, podle kterého se dalo za třetí trestný čin udělit doživotí. Toto by se týkalo přestupků," vysvětlila Němcová.

Podle ní je nutnou podmínkou zavedení registru přestupků, který již jejich strana ve Sněmovně protlačila. Bylo by tak jasné, kdo a kolik přestupků spáchal a třetí prohřešek by se stal již trestným činem. Tím chce ODS bránit teoretické beztrestnosti malých krádeží a různé drobné kriminality.

Více volnosti

Problém nezaměstnanosti chtějí občanští demokraté řešit podporou investic do infrastruktury a uvolněním rukou pro živnostníky a firmy. „Když nějaký pekař tráví v práci 12 hodin denně, musí z toho něco mít," uvedl Holeček.

Proto chce ODS například udržet paušální odpočet nákladů od daňového základu pro živnostníky a zavést možnost paušálů i na pojištění. Chce také rozvolnit zákoník práce, který by umožnil snáze propustit lidi v době krize. Naopak by podpořila vznik částečných úvazků.