Celkový dluh na poplatku tak vzrostl na 118 milionů korun, potvrdila mluvčí radnice Romana Macová. Novým neplatičům dá město mimořádně možnost uhradit poplatek do konce září bez pokuty, ale zakročí proti chronickým neplatičům.

Roční poplatek za komunální odpad je v krajském městě 500 korun, platit ho musí každý člověk starší tří let. Nejzazší termín pro zaplacení byl 30. červen. Podle Macové letos nezaplatil rekordní počet lidí. „Do 8. července bylo na poplatcích vybráno 36,1 milionu korun, poplatek nezaplatilo zhruba 28 tisíc Ústečanů," řekla Macová.

Pokud lidé neuhradí poplatek včas, úřad jim automaticky vyměřuje sankci. Namísto 500 korun tak lidé zaplatí 1500 korun. Celkový dluh na poplatcích včetně sankcí je 118 milionů korun.

Vyhlásí mimořádnou amnestii

Vedení města rozhodlo, že letos vyhlásí mimořádnou amnestii. Lidé tak mohou poplatek uhradit bez pokuty do 30. září. Podle primátorky Věry Nechybové (nez.) mohly obyvatele města zmást informace o možném zrušení poplatku za odpad. S tímto nápadem přišlo bývalé vedení města, a namísto toho chtělo zvýšit daň z nemovitosti.

„Řada lidí se mylně domnívala, že poplatek už byl zrušen, proto jsme přistoupili k amnestii. Termín platby poplatku za tento rok tedy prodlužujeme do 30. září," řekla Nechybová.

Radnice naopak tvrdě zakročí vůči chronickým neplatičům. „Velmi tvrdě přistoupíme k těm, kteří jsou pravidelnými neplatiči, aby poctiví lidé nebyli diskriminováni," doplnila Nechybová. Dluhy na poplatcích za komunální odpad vymáhá radnice exekučně. Od začátku letošního roku tak na starých dluzích získala 6,3 milionu korun.