Hodláte parkovat v samotném srdci Ústí? Pak si připravte naditou peněženku. Rada města odklepla zdražení parkovného v ulicích Pařížská, Bratislavská a Velká Hradební.

VÝRAZNÉ ZDRAŽENÍ

Od 1. září se mění tarif z 10 korun za jednu hodinu stání na 20 korun. Každá další hodina vyjde na 50 korun. Za celodenní parkovné pak řidiči sáhnou ještě hlouběji do kapsy. Ze 70 korun se zdraží na rovné dvě stovky.

„Radní vycházeli z dlouhodobé analýzy parkování ve městě, z výsledků kontrolních akcí městské policie a dalších podkladů,“ vysvětlil tiskový referent magistrátu Karel Rouč. V ostatních ulicích zůstávají ceny stejné jako dosud. Hodina stojí 10 korun a celodenní parkování 70 korun.

Ilustrační foto
Skalka křičí sláva! Až 176 míst ulehčí parkovacímu chaosu

Velké změny nastolili radní už letos v únoru. Po dvanácti letech zrušili celoplošné karty, které nahradila předplatitelská karta pro firmy. Ta stojí 10 tisíc korun na rok a platí pouze na parkovišti v ulici, kde má žadatel sídlo firmy nebo provozovnu. Rezidentská karta pro parkující v místě bydliště zůstala. 

„Úředníci potřebují mít kde parkovat. Jich se to týkat nebude, oni si vydají extra povolenky. Takže to zase odnese obyčejný občan,“ zlobí se řidič Jiří Vácha.

VE ŠPIČCE NEMOHLI ZAPARKOVAT

Podle Miroslava Harciníka z Městských služeb Ústí, které mají parkování ve městě na starosti, mají ale opatření za cíl hlavně zefektivnit parkování v centru města.

„Jasně se ukazuje pozitivní vliv únorových opatření zkracuje se doba pobytu průměrného zaparkovaného vozidla na jednom parkovišti, a dochází tak k většímu pohybu a obměně aut. Ve špičce předtím nebylo možné zaparkovat, teď má člověk šanci vždy minimálně jedno nebo dvě volná místa najít,“ podotýká Harciník.

Zdražení v ulicích Pařížská, Bratislavská a Velká Hradební navazuje na progresivní tarif, který už dlouhodobě platí v ulici Dlouhá. Letos v únoru pak město zrušilo celoplošné karty, což byl podle Harciníka jeden z momentů, díky kterému se v následujících měsících zvýšil také počet klientů v Mariánských garážích i v Zanádraží.

Magistrát města Ústí nad Labem.
Dostáváme málo peněz, zní z obvodů

„Přesná čísla budeme mít k dispozici ke konci roku, ale je žádoucí, aby parkující využívali právě těchto zařízení, když už tady jsou, a neblokovali ulice přímo v centru města,“ podotýká Harciník.

K monitoringu parkovací situace ve městě přispěly podle něj zejména nové automaty na výběr parkovného, které město pořídilo. Harciník by tak rád i v dalších ulicích staré stroje obměnil. „Máme to v požadavcích na investice v příštím roce,“ podotkl.

V ZANÁDRAŽÍ JSOU TŘI HODINY ZDARMA

V centru se zdražuje, naopak u vlakového nádraží řidiči od léta parkují levněji. Od 1. července se v lokalitě Zanádraží rozšířil počet hodin parkování zdarma z jedné na tři. Parkoviště nabízí v současnosti 76 míst. V Mariánských garážích mají řidiči gratis pouze první hodinu. Každá další započatá vyjde od 6 do 18 hodin na 10 korun. Později už pouze na 5 korun za hodinu.

Nonstop parkování nabízí také Palác Zdar v centru města. Od 6 do 20 hodin zaplatí řidič za své auto za jednu hodinu parkování 20 korun, večer už pouze 10 korun. Na ploše po bývalém autobusovém nádraží vyjde každá hodina na 10 korun.

Pro své zákazníky poskytuje ve všední dny výhodné parkování rovněž OC Forum. Prvních 90 minut je zdarma, o víkendu a svátcích dokonce 180 minut.

Plavecký areál Klíše.
V burkinách do bazénu? V Ústí to nechtějí!