Čilý stavební ruch vládne na Sluneční stráni u Krupky na Teplicku. V lukrativní lokalitě Vrchoslav s osmdesáti stavebními parcelami rostou rodinné domy. První vily už stojí, výstavba dalších pokračuje. Klidné místo pro život ovšem vyvolává bouřlivé emoce.

Díky zvláštnímu prodeji zdejších pozemků se totiž před lety stali multimilionáři dva regionální politici současný starosta Krupky Zdeněk Matouš (ČSSD) a budoucí primátor krajského Ústí Petr Nedvědický (ANO).

Na případ jako první upozornili Reportéři ČT. Pozemkový fond v létě roku 2005 prodával pozemky na Sluneční stráni ve veřejné dražbě. Do té se přihlásil kromě tehdejšího místostarosty Matouše také Petr Nedvědický a Jan Kandl.

Koalice v Ústí začala podepisovat smlouvu
Vláda nad Ústím: Koaliční strany začaly podepisovat smlouvu

„Všichni tři se známe z paraglidingu. Pozemky nás zaujaly, tak jsme se do dražby přihlásili,“ vzpomínal budoucí primátor. Tehdy za extravilán o velikosti přes 180 tisíc metrů čtverečních orné půdy zaplatili 338 tisíc korun.

MÍSTO RYBNÍKU KŠEFT

Pozemky prý zvažovali využít pro rybník, chtěli tam též chovat koně nebo postavit solární elektrárnu. Nic z toho ale nevyšlo. V říjnu 2006 přišla vysněná nabídka od firmy Investorsko inženýrská z Liberce, která za obří pozemek spolu s dvanácti menšími parcelami zaplatila 42,9 milionu korun.

Peníze si trojice rozdělila rovným dílem. Nedvědický vydělal asi 14 milionů korun. „Čistý zisk byl nižší, protože jsme s pozemky měli nemalé náklady třeba za sekání trávy,“ dodal.

Výplata peněz od developerské firmy ale nebyla naráz. Společnost ji podmínila zvláštní klauzulí ve smlouvě. „Nebude-li do 15. ledna 2008 vydáno na pozemky pravomocné územní rozhodnutí pro účely realizace obytné zástavby, je kupující oprávněn od této smlouvy odstoupit. Strany jsou pak povinny vrátit si navzájem poskytnutá plnění,“ stojí ve smlouvě.

Bývalý starosta Velkého Března Michal Kulhánek.
Velké Březno přišlo o svůj Facebook. Smazal ho bývalý starosta

„Pokud se k tomu zavázali v kupní smlouvě, lze z toho minimálně usoudit, že předpokládali, že k takovému schvalování dojde, protože jinak by pro ně smlouva smysl neměla,“ uvedla tehdy pro Reportéry ČT Katarína Oboňová za Transparency International. A skutečně. Zastupitelstvo, jehož součástí byl v té době i Zdeněk Matouš, začalo ornou půdu měnit na stavební parcely.

Nedvědickému klauzule nestandardní nepřijde. „Pochopil jsem, že si tím kryjí svou investici. Kdyby to zastupitelé neschválili, o nic bychom v důsledku nepřišli, měli bychom pozemky,“ reagoval.

Podle kritiků si však Matouš a jeho kamarádi obchod od začátku připravovali pro sebe. „V souladu se zákonem se ptá pozemkový fond obce, zda-li má o pozemky zájem. Z Krupky dle pracovníků fondu ale přišla odpověď, že zájem není. Během pár měsíců náhle projevil zájem pan místostarosta Matouš se svými kolegy,“ uvedl pro Reportéry ČT zastupitel a exstarosta Krupky Pavel Maleček.

Ilustrační foto.
Kartou i mobilem. MHD v Ústí čeká nový systém plateb

Jeho slova Matouš odmítá. „Je lež, že pozemek byl nabídnutý městu, je lež, že jsem to z pozice místostarosty odmítl. Pravdou je pouze to, že jsme pozemek koupili a prodali,“ uvedl Matouš.

OBVINĚNÍ NEPADLO

Před lety obchod prověřovala policie, nic protizákonného nezjistila. „Nikdy jsem nebyl ani obviněný, ani obžalovaný. Považuji to za dehonestující kampaň, která je trestem za to, že hnutí ANO přestalo komunikovat s hnutím PRO! Ústí,“ řekl Nedvědický s tím, že šlo o jeho soukromý podnikatelský záměr v době, kdy nebyl politik. Žádné další pozemky v současnosti už prý nevlastní.

„Nemám ve zvyku kádrovat ostatní. Něco jsem slyšel, ale neslyšel jsem toho tolik, že bych se k tomu mohl kvalifikovaně vyjádřit,“ uvedl za koaliční ODS Pavel Tošovský.

Naopak opozice Nedvědického pozemkový byznys odsoudila. „Hnutí ANO vůči nám kladlo nepřiměřené personální požadavky, přitom sám jejich lídr Petr Nedvědický má problematickou minulost, o které jsme ještě nevěděli. Pokud bychom tuto informaci měli, náš požadavek by byl jednoznačný aby pan Nedvědický na primátora nekandidoval,“ podotkl zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí).

Starosta Chlumce Roman Zettlitzer.
Zastupitelé na Ústecku připravili volbou starostů a radních nejedno překvapení