Anna Šabatová žádá Ústavní soud o zrušení některých částí vyhlášek. Oslovení starostové by to považovali za krok zpět, protože vyhláška pomáhá k udržování pořádku a klidu v ulicích.

Co na to říká vedení měst?

„Vyhláška není diskriminující. Pomohla k uklidnění situace. Slušní lidé žádnou vyhlášku nepotřebují a taky od nich nemáme žádné negativní reakce. Ti méně slušní, nejde jenom o nepřizpůsobivé, ale i opilce válející se po lavičkách, sprostě pokřikující na okolní lidi, tak těm se to logicky nelíbí. Nemáme v plánu vyhlášku rušit. I nadále budeme skrze městskou policii dohlížet na její plnění," řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Už více než pět let funguje takováto vyhláška v Krupce. „Chtěli ji lidé, tak jsme to zavedli," uvádí starosta Zdeněk Matouš. Dodává, že je to spíše otázka léta, než tohoto zimního období, kdy jsou lidé zalezlí doma. „Máme tu dva až tři lidi, na které jsou neustálé stížnosti, že něco provedli, ale jinak bych řekl, že nějaké hromadné opakování narušování veřejného pořádku tu nemáme," poznamenal. „Zaznamenali jsme i případy, že chtěli lidé odstranit městské lavičky, které měli před domem. Aby na nich večer nikdo neposedával a hlukem nerušil lidi v okolí," dodal starosta Krupky.

Podle starostů měst a obcí, kde vyhláška platí nemůže Šabatová posuzovat problém jen z kanceláře svého úřadu.

Reagoval i hejtman Bubeníček

„Bez místní znalosti není kritika vyhlášek akceptovatelná. Vyhlášky chrání práva spořádané většiny před nepořádnou menšinou, tedy pomáhá udržet pořádek ve městě. Vyhlášky vznikaly na základě četných podnětů obyvatel měst a nejsou obráceny proti nikomu, kdo přirozeně respektuje a dodržuje pravidla slušného chování. Smyslem vyhlášek je podle Bubeníčka především předcházet narušování veřejného pořádku. Podle praktických zkušeností jsou vyhlášky účinné vůči opilcům, drogově závislým a lidem, kteří jsou nepatřičně hluční," napsal v otevřeném dopisu adresovaném ombudsmance starosta Bíliny a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Všechny vyhlášky měst v Ústeckém kraji, které zakazují sezení na stavebních prvcích jsou v současné době platné a Ministerstvo vnitra v nich neshledalo problém.

„Vyhláškou chceme především chránit slušné občany měst a zajistit jim klidné soužití s ostatními sousedy. Pokud nikdo ve městě se sociálními problémy a sociálně vyloučenými lokalitami nežije, nemůže zodpovědně posuzovat význam těchto vyhlášek a jejich dopad na bezpečnostní situaci ve městě," nechal se slyšet radní Ústeckého kraje pro sociálníí problematiku a bezpečnost Martin Klika.