Měsíc masopustů je tady! Staročeské tradici podléhají nejen severočeské vesnice, ale v posledních letech se masopustní průvody objevují i ve městech. Přitom ještě v minulé dekádě bychom něco takového asi brali vesměs jako, řekněme, raritu.

Ač se to nezdá, masopusty jsou prakticky za dveřmi, jeden z nich už dokonce v nich, protože se koná právě dnes. Kdo si chce masopustní veselí opravdu užít se vším všudy, má nejvyšší čas zpracovat na vlastní masce a kostýmu, kterým ostatní letos překvapí. S troškou do mlýna přicházíme i my a na tuto stranu jsme vybrali několik fotografií z loňského roku z různých míst regionu.

Na Panoptikum Maxe Fische

V sobotu se konal masopust v Zubrnicích na Ústecku. S termínem jen o týden pozdějším přijde Vtelenský masopust, který pořádá občanské sdružení „Vtelno žije". Masopustní veselí proběhne ve Vtelně u Mostu v sobotu 9. února od 14 hodin.

O zábavu na všech „stanovištích" se postará Panoptikum Maxe Fische.

C. K. s Josefem Švejkem

Podoba masopustu v Kadani na Chomutovsku se vyprofilovala hned při prvním ročníku dostal označení „C. K.". Postarala se o to postava dobrého vojáka Josefa Švejka, který se stal spojnicí mezi současností a dobou, do které masopust návštěvníky přenesl, jak se lze dočíst na webu města.

Letos proběhne kadaňský masopust v sobotu 9. února se začátkem v 10 a závěrem v 17 hodin. Program zahájí průvod masek mířící od kadaňského hradu k radnici, kde starosta města udělí povolení uspořádat masopustní veselici, což stvrdí glejtem opatřeným pečetí.

Masky i přihlížející diváci, se pak za stálého „rabování" a „koledování" vydají do františkánského kláštera, kde v jeho areálu pokračuje připravený program a pro všechny zde budou připraveny ukázky starých řemesel i ochutnávka zabijačkových dobrot.

Přílet prasete z úřadu

V sobotu 16. února se uskuteční druhý ročník Úštěckého masopustu. Pořadatelé dnes již tradičních jarmarků, adventů nebo dobývání jezera piráty na loňský rok našli tu správnou díru v kalendáři a na světě byla další z akcí, které v městečku s památkovou rezervací mají vždy velkou návštěvnost.

Na náměstí Úštěcký masopust proběhne od 10 do 17 hodin. V celodenním programu zaujme mimo jiné „Přílet prasete z úřadu" a „Odsouzení pašíka za obžerství, lenost a chlípnost". Velký průvod masek přijde na řadu v 10 a ve 14 hodin.

Ještě několik dalších tipů…

V Lounech, nejspíš jako jediní v kraji, si naplánovali masopustní radovánky na pátek.

Zahájení masopustu v Lounech se tudíž uskuteční 8. února ve 12.30 hodin. „Zveme děti i dospělé v maskách i bez masek do masopustní veselice, která se bude konat na náměstí a v centru města," stojí v pozvánce. Průvod skončí v 15 hodin v Restauraci Stromovka.

Maškarní průvod na závěr masopustu mají tradičně i v Řehlovicích na Ústecku. Sraz masek je v sobotu 9. února ve 13.30 u obecního úřadu.

V Litoměřicích pořádají masopustní veselici Městská kulturní zařízení, která ji mají v kalendáři akcí 27. února. Lidová veselice na Mírovém náměstí začne ve 13 hodin.

Každoročně probíhá masopust s krásnými maskami ve Stradonicích na Lounsku, vsi, která se nachází čtyři kilometry severně od městyse Peruc. V letošním roce se koná v sobotu 2. března od 14 hodin.

I vy jistě víte o nějakém masopustním reji ve vašem okolí. Tak si oslavu v pohodě užijte!