Denní maxima meteorologové očekávají v průměru kolem 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

"Pro první dva týdny předpovědi předpokládáme počasí teplotně slabě nad dlouhodobým průměrem, třetí a čtvrtý týden předpovědi teplotně průměrný až slabě podprůměrný," uvedli meteorologové.

Srážek by mělo být v příštím týdnu méně, než je v tuto dobu obvyklé. "Další tři týdny předpovědi by se měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru," napsal ČHMÚ. Pršet bude v přeháňkách a bouřkách, meteorologové proto předpovídají velké místní rozdíly. "Lze očekávat, že deficit vláhy bude pokračovat i nadále," doplnili.

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
OBRAZEM: Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Průměrný úhrn srážek pro období od 18. června do 15. července je 76 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 napršelo zatím nejméně v roce 1976, kdy meteorologové naměřili 15 litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1954 s úhrnem 167 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je 17,6 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1980, kdy průměr činil 13,9 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 20,9 stupně meteorologové zaznamenali v roce 2006.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Ilustrační foto.
Studenti z Ústí zabránili odjezdu vlaku na budějovickém nádraží