„Ještě před stoletím na našem území žily desítky tisíc párů této malé sovy, ránu mu ale zasadilo intenzivní zemědělství,“ uvedla společnost.

Záchranné programy se v Česku připravují pro druhy, u kterých akutně hrozí vyhynutí. „Schválení záchranného programu přišlo pět minut před dvanáctou, je to výborný a velmi potřebný krok. Jeho oficiální schválení nás těší o to víc, že se jedná o první český záchranný program pro některý ptačí druh,“ sdělil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Sýčci měli podle ornitologů letos úspěšný rok. Díky dostatku hrabošů rodiče vyvedli rekordních 95 mláďat. „Hraboši patří mezi častou kořist sýčků. S obavami proto nyní sledujeme plány ministerstva zemědělství, které chce znovu povolit povrchové rozsypávání jedu na hraboše Stutox II, a to i v Ústeckém a Středočeském kraji, kde žije téměř celá česká populace sýčků,“ dodal Vermouzek.

Sýčci podle odborníků polykají hraboše celé. Přitom jsou malí, mohou mít jen trojnásobek váhy hraboše. „Riziko otravy je pro ně velmi vysoké. Mnohaleté úsilí o záchranu sýčků by mohlo být snadno trávením zmařeno,“ varoval šéf ČSO. Za povolení jedu brojí i zemědělci z Ústeckého kraje. Přemnožení hraboši totiž zničili na některých místech regionu až 90 procent úrody.

Nejhorší situace je v severozápadní části republiky i podle Zemědělského svazu ČR. „Dlouhodobě jednáme s ministerstvem zemědělství při hledání systémového řešení, které by zemědělcům umožnilo účinně chránit úrodu,“ prohlásil předseda svazu Martin Pýcha.

Záchranný program
Přípravu záchranného programu, který nedávno schválilo ministerstvo životního prostředí, iniciovala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR). Hlavním záměrem je zabránit vyhynutí sýčka obecného na našem území: stabilizovat životaschopnou, rozmnožující se a plošně rozšířenou populaci s pozitivní vývojovou perspektivou, která bude mít početnost minimálně tisíc párů.
Zdroj: AOPK ČR