První z nich byla klavírní soutěž Prague Junior Note, která se konala v Lichtenštejnském paláci v Praze a je určena pro mladé klavíristy od osmi do patnácti let.

Velká konkurence

Letos vyslalo občanské sdružení Giovanni Virtuosi Musicali (GVM), jež vychovává mladé hudební talenty, čtyři své zástupce a ti si v konkurenci, která čítala na sto dvacet klavíristů, vedli znamenitě.

Na prestižních soutěžích se žákům neštěmické ZUŠ dařilo.Výkon teprve sedmileté Aničky Kuželkové ocenila mezinárodní porota 2. místem a její stejně starý (mladý) bráška Vladimír v této kategorii obsadil první příčku. V I. kategorii získala 1. cenu Valérie Petrů, a obhájila tak prvenství z loňského roku.

Ve IV. kategorii si skvěle vedl patnáctiletý Roman Frič, který zvítězil s velkým bodovým ohodnocením, a podařilo se mu tak úspěšně zakončit svou pouť Prague Junior Note. Nositelé prvních cen se poté představili na slavnostním závěrečném koncertě vítězů.

Druhou akcí, jíž se neštěmičtí zúčastnili, byla mezinárodní klavírní soutěž „Ischia", jež se konala na konci června v Itálii. Tato soutěž je určena klavíristům do 35 let a je rozdělena do šesti věkových kategorií.

Akci pořádala italská Associazione Musicale Note sul Mare a Základní umělecká škola v Neštěmicích a občanské sdružení Giovani Virtuosi Musicali na ni vyslalo pět mladých klavíristů.

Celodenní maratón

Ti si v prestižní soutěži vedli úspěšně, jejich hru ocenilo publikum i mezinárodní porota. Ta neměla lehkou práci, protože hodnotila výkony velkého počtu účastníků.

Soutěž probíhala od časných ranních hodin do pozdního večera. Ve svých kategoriích získali žáci ZUŠ v Neštěmicích Nikola Laudová, Valérie Petrů a Roman Frič 1. cenu, Tomáš Vaněk 2. místo a Eva Strejcová čestné uznání všichni ze třídy pedagogů Renaty Fričové a Romana Friče.

Kromě klavíristů z Itálie se klavírního klání zúčastnili pianisté z Lotyšska, Malajsie, Ruska, Ázerbajdžánu, Číny, Polska, Jižní Koreje, Maďarska či Japonska. Účasti na soutěži předcházela náročná příprava.

Neštěmičtí museli nastudovat množství obtížného repertoáru, který si posléze odehráli na řadě interních vystoupení a veřejných koncertech. Žákům neštěmické ZUŠ se podařilo zúročit píli i talent a úspěšně reprezentovat naše město na domácí půdě i v zahraničí.

Na prestižních soutěžích se žákům neštěmické ZUŠ dařilo.