Šlo o první zahraniční výjezd žáků a učitelů v rámci dvouletého mezinárodního projektu „Stand up for your rights!" (Postav se za svá práva). Tento projekt je součástí velkého vzdělávacího programu Erasmus+ a naše škola v něm reprezentuje Českou republiku. Dalšími účastnickými zeměmi jsou Francie, Španělsko, Polsko a Finsko.

V HOSTITELSKÝCH RODINÁCH

Naše návštěva začala v neděli, 3.dubna na Letišti Václava Havla v Praze, odkud jsme se s leteckou společností HOP! přenesli do Lyonu. Celkem nás bylo osm čtyři vybraní žáci a čtyři učitelé. Po přenocování v hotelu se nás druhý den ráno ujala francouzská koordinátorka Amy Imbert a všichni čeští, polští, španělští a finští žáci a učitelé se autobusem přesunuli do městečka Saint Julien Chapteuil v malebném kraji plném kopců a hor vulkanického původu.

Odpoledne nás přivítala paní ředitelka s ostatními francouzskými učiteli, provedli nás po místní škole a prezentovali svou e-knihu, ve které popsali vývoj lidských práv ve Francii. Byli jsme trochu překvapeni, když jsme se dozvěděli, že vyučování zde končí až v 17 hodin a že 90 % zdejších žáků musí do školy dojíždět. Navečer se naši žáci odebrali do hostitelských rodin.

V úterý nám nezkazilo náladu ani deštivé počasí. Žáci z 5 zemí, vybaveni fixy a spreji, vytvářeli trička s obrázky a hesly souvisejícími s lidskými právy. V poledne se nám dostalo milého přijetí na místní radnici.

DIVADELNÍ SCÉNKY

Protože hlavní náplní Erasmu+ klubu a celého projektu je ztvárnění divadelních scének o porušování lidských práv, odebrali jsme se odpoledne na střední školu Monistrol-sur-Loire, kde nám francouzský partner předvedl tři scénky metodou Forum divadlo. Nasazení žáků amatérských herců bylo příkladné a vysloužilo si bouřlivý potlesk. Proto nám ani tolik nevadilo, že jsme někdy nerozuměli každému slovu (spousta francouzských žáků se učí anglicky pouze krátce).

Další dva dny se počasí umoudřilo a my poznávali kulturní a historické pamětihodnosti měst Le Puy a Lyon. Pro celý projekt byla též důležitá návštěva muzea, které je věnováno obětem a hrdinům francouzského odboje za 2. sv. války.

Poslední den naší návštěvy jsme na místní škole představili město Ústí nad Labem, kraj, Českou republiku, její kulturu a významné osobnosti. Když jsme se asi 13-14 letých francouzských studentů zeptali, kterou osobnost z ČR znají, vesměs uváděli jedno jméno fotbalistu Petra Čecha.

Během večeře na rozloučenou v místním kulturním domě došlo k seznámení s rodiči žáků a pak jsme si mohli vyzkoušet tradiční francouzské tance. Atmosféra byla úžasná, všichni se mezi sebou bavili několika jazyky a o tohle v projektu Erasmus+ také jde: Poznat a pochopit zvyky a kulturu evropských zemí, navázat nová přátelství, zlepšit komunikaci v angličtině i dalších jazycích.

Au revoir, Francie, loučíme se s tebou, ale už se těšíme na další společný výjezd, který se uskuteční ve dnech 8.-14. května do polského města Klodzko.

M. Ježková, L. Gruberová, J. Šindler, M.Lukaščík

close Žáci ZŠ Stříbrnická byli poprvé v zahraničí s projektem Erasmus+. zoom_in