Zastupitelé s odkoupením sice souhlasili, ale ne za takové peníze. Komise má tedy s investorem překladiště vyjednat snížení ceny.

Ústečtí radní jmenovali členy komise zástupce nejen vedení Ústí, ale i zástupce opozice a obyvatel Vaňova. Primátorka města Věra Nechybová (UFO) sdělila, že na středečním zasedání nejprve nabídnou členům komise podrobnější informace.

„Nedokážu posoudit další vývoj kolem překladiště. Kongresové centrum jsme ale informovali o usnesení zastupitelstva i o tom, že rozhodnutí přesouváme na další zasedání, tedy na červen,“ uvedla primátorka.

Na její vyjádření navázal opoziční zastupitel a člen komise Martin Hausenblas (PRO! Ústí) s tím, že prozatím sbírají další informace.

„Domnívám se ale, že když existuje pět let stavební povolení a za celou tu dobu tu nikdo nekopl do země, tak bude něco špatně. Když se nad tím logicky zamyslím, musím dojít k závěru, že z toho mraku pršet nebude. Spíš mám pocit, jakoby tu někdo jen strašil lidi,“ poznamenal.

Vaňovský přístav.
Vaňov: Překladiště ropy a olejů ne, pozemek ano

Stavební povolení Kongresovému centru udělil Drážní úřad. Odhad ceny pozemků ho prý zohledňuje. Další člen komise, opozičník David Daduč (PRO! Ústí) ale upozornil, že v odhadu ceny investor argumentuje záměrem na překladiště kontejnerů. Ten chce rozšířit právě o překladiště olejů a tedy záleží na tom, jak dopadne velká EIA, totiž posouzení vlivů na životní prostředí.

„Takže vlastně operují se dvěma záměry a já nevím, jestli jenom nečekají, který jim vyjde. Škoda, že si město samo zkomplikovalo situaci tím, jak toto území vymezilo v územním plánu, tedy jako občanskou vybavenost,“ zamýšlel se opoziční zastupitel Daduč.

Což v praxi znamená, že územní plán tu veřejné přístaviště připouští. „Ale ne překladiště olejů, to jednoznačně není součástí občanské vybavenosti,“ oponoval ředitel ústeckého spolku Přátelé přírody Marian Páleník.

Venkovní bazény na Klíši. Poslední léta před zavřením.
Projektanti zaspali. Ve venkovních bazénech na Klíši si zařádíme až v roce 2020

Spolek se k záměru vyjádřil během procesu EIA a odmítl ho kvůli nesouladu s územním plánem. „Údolí Labe patří do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Není to sice hlavní argument pro odmítnutí záměru, ale měli by ho při posuzování vlivu na životní prostředí zohlednit. Údolí Labe je významný migrační koridor,“ podotkl aktivista Páleník.

Sami obyvatelé Vaňova doufají, že tu překladiště olejů nevznikne. Bojí se hluku, znečištění i nárůstu dopravy. Členka komise Máří Magdalena Štorchová doufá, že to dopadne jako s Miladou, kde vznikla z bývalého dolu na uhlí rekreační oblast. „Aby krajinu pod hradem Střekovem nezničil průmysl,“ řekla.

Jednatel Michal Marec ze společnosti Topek Oil, dceřiné společnosti Kongresové centrum ILF, se prozatím nevyjádřil. „Do té doby, než jednání s městem skončí, by to nebylo korektní,“ dodal.

Vláda ČR v demisi včetně premiéra Andreje Babiše navštívila některé problémové lokality v Ústí nad Labem. Všichni  členové vlády navštívili Sklářskou ulici v Předlicích a pak se přesunuli k ubytovně Modrá na Střekově.
FOTO: Život mezi odpadky v ghettu skončí, přeje si Babiš s vládou