Svaz na nedávné schůzi zrušil Dunajovi členství a hrozí žalobami kvůli jeho údajným pomluvám. Podobný postoj zaujímá i Dunaj, který za vším vidí osobní spory mezi ním a ČZS v čele s tajemníkem Zdeňkem Beránkem a předsedou Miroslavem Zlesákem.

DOKONCE PRÝ PADĚLALI ZÁPIS

„V roce 2014 byl pan Beránek v přestupkovém řízení na městském obvodu město uznán vinným, že způsobil zranění člence výboru. Od té doby se mi mstí, protože jsem u toho byl a dosvědčil jsem to," říká Dunaj.

To Beránek odmítá. „Věc z roku 2014 je u státního zastupitelství znova, prakticky se nic nestalo. Pan Dunaj nás udává pořád, o mně napsal, že jsem zloděj a pojišťovací šmejd, navíc si i v noci fotí naše chaty a pozemky. Teď nemůže přenést přes srdce, že ho členové vyloučili," podotýká Beránek.

Podle Dunaje ale členská schůze proběhla neregulérně. „Program schůze nebyl řádně a včas vyvěšen. Pan Zlesák tam zničehonic vypálil bod vyloučení člena, což se mnou nikdo neprojednával. Dokonce padělali zápis, bylo tam totiž málo lidí, a tak by jim moje vyloučení o jeden hlas nevyšlo," komentuje Dunaj.

S tím nesouhlasí předseda Miroslav Zlesák. „To, co pan Dunaj říká, jsou z 99 % lži a polopravdy. Program byl ve vývěsní skříňce tři neděle před konáním, mezitím se k němu vyvěsil i dodatek o bodu č. 2, tedy vyloučení člena ze základní organizace," reagoval Zlesák.

Argument, že chyběl při hlasování jeden hlas, je podle Beránka jeden velký nesmysl. „Ze zhruba osmdesáti lidí hlasovali proti jeho vyloučení asi čtyři nebo pět. Strašně si vymýšlí. Jsme z něj nešťastní, přechází to už určitou hranici. Žádáme ústředí ČZS z Prahy, aby nám pomohl tuto situaci řešit," komentuje Beránek.

SEBRAT MAJETEK NEBO ZNEMOŽNIT UŽÍVÁNÍ

Český zahrádkářský svaz teď může Dunajovi dle jeho slov sebrat majetek nebo znemožnit užívání. „Připravuji tedy trestní oznámení na pana Beránka a na pana předsedu," říká Dunaj, který už podal žalobu u rozhodčí komise Českého zahrádkářského svazu. „Dokud nebude pravomocné rozhodnutí soudu, zůstávám členem kolonie. A to oni nemohou přijmout," sdělil Dunaj.

Obě skupiny vedou vleklé hádky kvůli neshodám ve věci prodeje pozemků pod chatami. Město za ně začátkem roku chtělo 800 korun za metr čtvereční. S cenou Dunajův spolek souhlasil. ČZS ovšem přišla částka nehorázná a požadovali sumu přibližně stejnou, jakou před lety zaplatili v části kolonie Pozemkovému fondu ČR, tedy v řádech několika korun.

Vedení magistrátu zatím další kroky v otázce kolonie U Habrovického rybníka týkající se prodeje a pronájmu přilehlých pozemků zvažuje. „Další případné návrhy všech variant bude řešit příslušný orgán města," sdělila mluvčí magistrátu Romana Macová.