Jak je zřejmé ze statistik ubytovaných, ne pro každého je kolej v areálu na Klíši jasná volba. Mnozí studenti kromě bydlení v nájemních bytech, kterých je v Ústí nad Labem dostatek a jsou relativně levné, stále bydlí u rodičů a do školy dojíždí.

„Co se týče aktuálního počtu přihlášek studentů k ubytování, máme jich v tuto chvíli zhruba 620, což je prakticky stejný počet jako ve stejném období loňského roku,“ řekl ředitel Správy kolejí a menz ústecké univerzity Tomáš Kraus.

Koleje o svou pozici v ubytovacím byznysu musí bojovat. Od loňského roku proto své služby nabízejí i na webovém ubytovacím serveru Booking.com. „Celoročně také spolupracujeme s ústeckými sportovními kluby a naše ubytovací služby pro své zaměstnance a hosty využívají i některé firmy z Ústí nad Labema okolí,“ zmínil Kraus.

Ekonomicky nejobtížnějším obdobím roku jsou podle něj letní prázdniny, kdy na kolejích zůstává jen minimum studentů a volnou ubytovací i stravovací kapacitu je nutné alespoň částečně zaplnit a minimalizovat tak ekonomické ztráty.

„Již třetím rokem se staráme o stravování účastníků dětského příměstského tábora in-line bruslení a v letošním roce naše stravovací služby poprvé využili i účastníci příměstského tábora pořádaného Pedagogickou fakultou UJEP,“ popsal Kraus.

„Významnou tradiční srpnovou akcí v rámci ústecké univerzity je letní kurz pro německé zájemce o český jazyk, kulturu a dějiny, kterým na našich kolejích poskytujeme střechu nad hlavou spolu s celodenním stravováním. V červenci jsme se starali o účastníky Ústecké veterán rallye a na přelomu července a srpna zase o malé sportovce v rámci tradičního letního basketbalového Sluneta Campu,“ dodal Kraus.