A je to tady. Tradiční závod pro všechny Telnický rohlík. Kdy? V sobotu 9. března. Do letošního roku se na startu závodů objevilo celkem téměř 4300 závodníků. V předloňském roce se pořadatelům podařilo vytvořit nový český rekord v co největším počtu startujících v jednom lyžařském závodě na území České republiky. „Bylo jich přesně 325," upřesnil Jindřich Holinger ze ski areálu Telnice. Letos se pojede jubilejní 20. ročník, tak neváhejte a zúčastněte se. Akci pořádá Ski klub Telnice.

„Přihlásit se je možné ještě v den konání závodu a to do 9.00 v závodní kanceláři. Závodníci přihlášení do 8. března zaplatí startovné 50 korun, ti, co přijdou pro startovní číslo až v den závodu, zaplatí 100 korun," řekl ředitel závodu Jan Münster.

Program na celý den

„Od 9.30 do 9.50 bude prohlídka tratě, závod pak začne úderem desáté. Vyhlašování výsledků se uskuteční na svahu hned po závodu, počítá se mezi 13. a 14. hodinou. Poté bude pokračovat společenské odpoledne v cílovém a program pro účastníky závodu skončí společenským večerem v chatě Olympie od 19 hodin," doplnil Münster.

Kořeny tohoto lyžařského závodu sahají do roku 1986. U zrodu Telnického rohlíku stáli právě Ing. Jindřich Holinger, současný předseda SKI klubu Telnice a MUDr. Jan Münster, který je od počátku ředitelem tohoto závodu. Myšlenka byla jednoduchá, vytvořit závod nejen pro mladé závodníky, ale i další „normální" lyžaře. Jednotlivé kategorie se tedy od juniorských kategorií, počítají vždy po desetiletích a umožňují srovnání lyžařských dovedností všech věkových skupin. Od prvního ročníku se také objevila kategorie speciální a to kategorie rodinných dvojic, kde vždy soutěží rodič se svým potomkem s věkovým rozdílem 20 let. Další kategorie, které jsou v současnosti součástí závodu, se postupně rozšiřovaly a tak se nyní soutěží také v kategoriích trojgenerace, manželské páry, sourozenci aj.

Závod roste

Kategorie ale nejsou jediné co se rozrůstá, od počátku závodu také stále narůstá počet jednotlivých startujících. V prvním ročníku bylo na startu 87 závodníků a v posledních ročnících se toto číslo rozrostlo téměř na tři stovky závodníků. Je také zajímavostí, že prvního ročníku se zúčastnil i současný vynikající fotbalový reprezentant, tehdy osmiletý Jiří Jarošík. V té době byl členem tehdejší tělovýchovné jednoty a pravidelně se umísťoval na předních příčkách v kategorii předžáků. A nebylo tomu jinak i při prvním ročníku o Telnický rohlík.

V průběhu jednotlivých ročníků se závodu zúčastnily i další významné osobnosti lyžařského světa mj. Tomáš Kraus, trojnásobný mistr světa ve skicrossu, Boris Zakouřil, český reprezentant a několika násobný olympionik ve sjezdovém lyžování, Kurt Henrych, bývalý vynikající sjezdař a olympionik, Miroslav Schimmer, český reprezentant ve sjezdovém lyžování a účastník slavného Hanenkammu a mnoho dalších bývalých reprezentantů, kteří vzešli z ústeckého lyžařského ski klubu.