Vernisáž výstavy za účasti zástupců Ústeckého kraje, města Roudnice nad Labem, spolupracujících organizací a odborného týmu House of Lobkowicz, proběhla v polovině června, kdy návštěvníky přivítal William Lobkowicz se synem Williamem Rudolfem. Ten osobně stojí za přípravou výstavy, která představí mimo jiné také snímky z rodinného archivu.

 Vernisáže se účastnil Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. „Je radost vidět, když se taková významná kulturní památka vrací životu, přestože je to dlouhodobý projekt. Cením si systematického přístupu a vytrvalosti rodiny Lobkowicz, s jakou přistupuje k obnově svých majetků na území kraje, a těším se na další spolupráci třeba při revitalizaci oblíbeného turistického cíle - hory Říp,“ řekl náměstek Řehák.

 

Pohled na zrekonstruovanou pozemní komunikace II/262 (Starý Šachov – Děčín).
Za úspěšný projekt získal Ústecký kraj stamilionovou dotaci

V rámci okruhu jsou umístěny více než tři desítky panelů s dobovými fotografiemi, nákresy, portréty a grafikami z Lobkowiczkých knihoven a archivu. Detailní pozornost je věnována také zdejší kapli a pohnuté historii zámeckého divadla. Panely doplňují půdorysy podob zámku, tak jak se měnil v průběhu času. Jeden z panelů se týká úprav zámeckého nádvoří během 20. století, další změn interiérů a slavné Lobkowiczké knihovny.

Návštěvníci si také mohou prohlédnout fotografie fresek nacházejících se v současné době v běžně nepřístupných prostorách zámku. Podstatná část výstavy je věnována původním vlastníkům zámku a rodině Lobkowiczů. Komentované prohlídky jsou organizovány ve spolupráci se společností Říp o.p.s.

Další zajímavosti z Ústeckého kraje najdete na stránkách Ústeckého kraje www.kr-ustecky.cz a na jeho facebookovém profilu.