„Vítěze výběrového řízení jsme vyzvali k podpisu nájemní smlouvy. Po této výzvě však oznámil, že požaduje změny ve smlouvě," řekla na dotaz Ústeckého deníku mluvčí města Ústí nad Labem Romana Macová.

Město zanádraží  chtělo společnosti pronajmout na pět let s možností pětileté opce. Nájemné by podle připravované smlouvy začalo od 1 koruny v prvním půlroce, v dalším by to bylo 60 000 korun. Ve druhém roce by nájemce městu zaplatil 180 000 korun, ve třetím a čtvrtém po 240 000 korunách a v pátém 280 000. K tomuto kroku město přistoupilo hlavně proto, že do obchodů bude muset nový provozovatel investovat několik milionů korun. 13 kójí, které jsou pro ně určené, není hotových.

Do prostor za hlavním vlakovým nádražím s parkovištěm, obchody, vyhlídkovou terasou a lávkou přes přilehlou silnici k řece Labi investovalo Ústí 170 milionů korun, většinu uhradilo z evropské dotace. Otevřelo je počátkem roku 2011.

Lidem fakt, že jsou prostory prázdné, vadí. „Ve městě se udělalo něco nového a nikdo nedomyslel, co bude dál, za chvíli se sem nastěhují bezdomovci," rozčiluje se Petr Zahradníček.

Projekt před několika týdny kritizovali třeba architekti Jan Hrouda a Jiří Němeček. Nikdo se podle nich při projektování nezamyslel nad tím, zda bude reálné prostor využít. „Mohl být využít jinak, třeba formou jakýchsi stánků," uvedl Němeček. Co s prostorem bude dál, město zatím neví. Podle Macové to nyní zvažuje. Obchody obsadit musí, protože EU v dotacích dbá na takzvanou udržitelnost projektu.

Deník se pokusil kontaktovat i zástupce společnosti Simplex Porus. tato společnost ale nemá internetové stránky, na kterých by byl na ni uvedený kontakt. Na veřejných rejstřících na ni je uvedeno číslo mobilního telefonu, ale muž, který ho zvedl, uvedl, že ve společnosti působil v minulosti a nemá s ní nic společného. Jednatel Petr Šimůnek působí v jedné společnosti v Ústí nad Labem, která je vlastníkem Simplex Porus. V této firmě nás odkázali pouze na jeho e-mail. Redakce na něj dosud reakci nedostala.

O prostor zanádraží měl v minulosti zájem i Vlastimil Žáček, který se do výběrového řízení na jeho pronájem také přihlásil. Včera uvedl, že ho kvůli možnému pronájmu město opět kontaktovalo. „Zatím je to velmi čerstvé. Předpokládám, že více jasno bych mohl mít zhruba za dva týdny," řekl. Dodal, že má samozřejmě představu, co by ve volných prodejnách mohlo být. Počítá například s bagetérií, dětským koutkem, holičstvím nebo prodejem upomínkových předmětů.