Záplavy jsou nedílnou součástí historie Ústí nad Labem, dochází k nim pravidelně. Jen od počátku nového tisíciletí občané severočeské metropole pamatují dvoje rozsáhlé povodně, navrch několik menších. Bylo toho ale daleko víc.
Dávná historie
Povodeň postihla Ústí nad Labem v roce 1845, 31. března hladina Labe vyšplhala na více než jedenáct metrů. Bylo to více než u všech dalších povodní v letech 1862, 1867, 1876 a 1890. Voda zaplavila nábřeží i přilehlé ulice Malá Hradební a Hrnčířská, dosahovala až k domům v Klášterní ulici, kde je dnes budova České národní banky.
K většině těchto historicky doložených povodní došlo v důsledku nahromadění ledu během oblevy, což vedlo k prudkému zvýšení hladiny.
Srpen 2002
Nejrozsáhlejší, nejškodnější, nejděsivější. Až dvěstěletá povodeň z roku 2002 začala v krajském městě úřadovat 13. srpna, kdy se zastavila činnost Spolchemie. O den později došlo k uzavření Mariánského i Benešova mostu, nakonec proběhlo uzavření mostů v celém kraji.
Labe z Ústí udělalo dvě odříznutá města. Řeka nakonec kulminovala na necelých dvanácti metrech (11,96) a zanechala po sobě těžko uvěřitelnou spoušť, která způsobila škodu za 12 miliard korun.
V Ústeckém kraji zemřeli dva lidé a evakuováno muselo být na dvacet tisíc osob. Chyběly účinné protipovodňové zábrany, zdi a valy.
Katastrofu dnes připomínají povodňové značky, které ukazují, kam před jednadvaceti lety voda dosáhla. Především děti si tak mohou snadno představit, co všechno tehdy bylo pod vodou a co vlastně živel dokáže.
Fotogalerie: Petr Berounský. Fotografie Ústí nad Labem. Povodně 2002
Červen 2013
Po jedenácti letech o sobě Labe dalo pořádně vědět v červnu 2013. Ústí po ničivých povodních z roku 2002 nechalo vybudovat mobilní protipovodňovou stěnu na Střekově, která občany i jejich majetek měla ochránit do výše hladiny 998 centimetrů. To ovšem nestačilo. Řeka tuto výšku překročila, zábrany alespoň daly lidem čas na vystěhování.
Výška hladiny nakonec dosáhla na téměř jedenáct metrů, voda znovu zaplavila ulice i hlavní nádraží a lidé s obavami a ze zoufalstvím sledovali, jaké škody napáchá tentokrát.
Řeka začala klesat 7. června a odstartoval nekonečný úklid. Především Střekované se pomalu vraceli do svých domovů a unaveně sledovali co po sobě voda zanechala.
Fotogalerie: Povodně v Ústí - pondělí 2013
Škoda padesátileté povodně tehdy v kraji dosáhla na 3,5 miliardy korun a vydatný déšť měl na svědomí například i sesunutý svah u Litochovic nad Labem, kde probíhala stavba dálnice D8.
Byli, jsou a budou
Za zmínku také stojí i další povodeň z nedávné minulosti, byť nenapáchala takovou škodu, jako povodně výše zmíněné. Stalo se tak v roce 2006, Labe vystoupalo na 886 centimetrů. Do seznamu již lze zařadit také letošní povodně, stále ještě probíhající.
Z celorepublikového hlediska pak nejvíce utkvěla v paměti pohroma z roku 1997, kdy byla povodní zasažena výrazná část Moravy, celé Slezsko a východní Čechy. Zahynulo padesát osob, bylo zničeno přes dva tisíce domů a strženo muselo být téměř třicet mostů.
Na území Česka se jednalo o po dlouhé době první rozsáhlou katastrofu, která odkryla řadu nedostatků. Chaoticky řešená událost byla zároveň výrazným impulsem pro vznik integrovaného záchranného systému, což vyústilo v odbornou koordinaci složek během mimořádných situací v nadcházející době.