Převážně rovinka, převýšení devět metrů, délka trati tři a půl kilometru. Pořadatelem byla opět Fakulta umění a designu UJEP, Ateliér interaktivních medií. Originální medaile překvapila vítěze z Vrchlabí, nejmladší závodnicí byla Lucie Medřická (19), nejmladším běžcem Honza Kopřiva (12). Na startovní listině bylo jednačtyřicet jmen.

Neznámý diktoval tempo

Znalci typovali na vítěze jednoho z trojice Zuda Vlček Kotěšovec. Obávanou trojici doplnil ještě neznámý mladík se startovním číslem 36, a jak se později ukázalo, byl to právě on, kdo diktoval tempo. Jediný Petr Zuda zachytil včas jeho trhák a v cílové rovince se ještě snažil o zázrak. Vedoucí Radoslav Groh však držel pětimetrový odstup a z přehledem vyhrál v čase 10:53,40. Nikdo ho neznal, ale borec to je mimořádný.

Přihlásil ho šéf

„ V Ústí jsem běžel poprvé. Bydlím ve Vrchlabí, pracuji v Děčíně. Přihlásil mě šéf, reprezentuji Hudy sport. Mám rád delší závody, běhám cross, závody do vrchu, v horách. Před týdnem jsem vyhrál desítku v Jilemnici, ale opravdu dobrý jsem byl jako dorostenec. To jsem si vyběhal i ME a MS. Dnes nemám tolik času na trénink, ale stále běhám rád," tiše vysvětloval vítěz.

Kolejnička se líbila

Závod žen vyhrála s velkým náskokem Zuzana Rusínová v čase 12:48,70. „Byla jsem tu poprvé, také se mi moc líbí ta kolejnička na krku. Musím pochválit stříbrnou Moniku Doležalovou, jednou mě porazila, a to si člověk dlouho pamatuje. V absolutním pořadí jsem byla devátá," potvrdila učitelka. Při vyhlášení výsledků se promítalo video ze závodu, modré poháry předával Pavel Kopřiva, občerstvení chutnalo všem. Když oznamovali nejmladšího účastníka akce, ozval se dlouhán ve žlutém triku. „ Příště bych doporučoval cenu pro nejvyššího a nejtěžšího borce. To bych měl šanci na igelitku i já."