Občanským demokratům se nepodařilo ukončit vládu sociálních demokratů v Ústí. Několik týdnů vyjednávali s pravicovými subjekty z ústeckého zastupitelstva. Podle ODS jednání skončila těsně před podpisem koaliční smlouvy. Kvůli neúspěchu v jednání se předseda ODS na Ústecku Tomáš Kraus rozhodl složit funkci.

Čtěte také: Kraus: Rezignuji na předsedu

Podle Krause chtěli občanští demokraté ukončit vládu pěti radních ČSSD nad městem. A hlavně zamezit vlivu komunistů na dění v Ústí poté, co vyhráli krajské volby. „Výzvu k jednání jsme poslali na konci října," uvedl Kraus.

Podle něho se vyjednávací týmy setkaly několikrát a shodly se na řadě bodů. Od rozpočtu města po organizační strukturu magistrátu nebo fungování obvodů. Dohoda po návrhu TOP 09 prý dospěla tak daleko, že bude devítičlenná rada, ve které bude sedět po dvou členech ODS, TOP 09, SZSP, Severočeši.cz, které doplní nezávislá Liběna Dobrovolná. V pondělí si ODS a TOP 09 měly vyměnit texty koaličních stran. „V pondělí nám TOP 09 oznámila, že jednání ukončuje. Bohužel jsme se nedozvěděli, jaký je důvod," uvedl Kraus.

Ústecký předseda TOP 09 Jakub Zavoral Deníku jednání potvrdil. I to, že mu byla nabídnuta funkce primátora. Nechtěl ale situaci příliš komentovat. „Nabídka být primátorem krajského města pro mne samozřejmě zajímavá byla. Ale rozhodli jsme se nakonec jednání ukončit," uvedl. Z řad TOP 09 zaznívá, že strana nechtěla být spojována s některými osobami z ODS, které v minulosti kritizovala.

Předsedkyně SZSP Miloslava Válková Ústeckému deníku řekla, že byli ochotní takovou koalici podpořit. „Osobně jsem příliš nevěřila, že se koalice dojednat podaří, protože podobná jednání již v minulosti nedopadla. My jsme do nich příliš nezasahovali. Byla to hlavně záležitost ODS a TOP 09, kteří museli vše dojednat," řekla Válková.

Po komunálních volbách v roce 2010 se ve městě utvořila koalice tvořená vítěznými sociálními demokraty, ODS a SZSP. Primátorem se stal Vít Mandík z ČSSD. Koalice příliš nefungovala. Představitelé obou stran spolu příliš nemluvili.

Protože se koalice nebyla schopná dohodnout na rozpočtu na rok 2012, SZSP se na začátku roku pokusila dojednat pravicovou koalici za účasti TOP 09 a sociální demokraty a z vedení magistrátu odstranit. Jednání ale zkrachovala. Sociální demokraté naopak začali neoficiálně spolupracovat s komunisty a TOP 09. Spolu pak z rady města odvolali náměstky primátora za ODS. Městu nakonec vládne jen ČSSD s neoficiální podporou KSČM a TOP 09.