Oblečení, šperky nebo i bytové doplňky od domácích návrhářů a tvůrců jsou mezi lidmi stále oblíbenější. Takzvané fashion markety, prodejní přehlídky módy a designu, zaplavily republiku. Až nyní se dostalo také na sever Čech. Ukázku svěží české tvorby přiveze do několik let zavřeného ústeckého kina Hraničář sdružení Pro Kompot. Víc prozradila organizátorka trhu Pavlína Dutá.

Na ústecký festival nezávislé autorské tvorby Parket Market se sjede na třicet prodejců z celé republiky. Koho z nich považujete za nejzajímavějšího?
Z těch větších značek bych jmenovala LoveMusic nebo Plazma Lab. Pod názvem Matyaty vyrábí hezké jemné šperky jedna ze studentek FUDu. Za značkou an ane nov se zase skrývá módní návrhářka Anežka Nováková. Mezi prodejci také vyčnívá nakladatelství Bylo Nebylo, které do Ústí přiveze krásné knihy.

Jaký byl zájem návrhářů a tvůrců prodávat na prvním ročníku ústeckého marketu?
Překvapivě veliký. Dokonce takový, že jsme si museli vybírat, koho do Ústí pozveme. Omezením pro nás byla kapacita Hraničáře.

Co bylo tím klíčem, podle kterého jste prodejce vybírali?
Chtěli jsme, aby byl trh v Ústí co nejpestřejší. Šperky, oblečení, kabelky, ale i knihy nebo různé retro kousky. Výrobky, které tvůrci přivezou, jsou nejen pro mladé. Vyberou si i starší lidé.

Parket Market ale nebude jen o módě a designu. Jaké další doprovodné akce chystáte?
V úterý bude Hraničář hostit už jedenáctou PechaKucha Night. V půl desáté se přesuneme do Mumie, kde vystoupí písničkář emozpěv a Calm Season. Ve středu se tamtéž uskuteční koncerty OwL, Mono Love a Kuby Alexy.

A vstupné?
Na trh bude vstup zdarma. Na PechaKucha Night za 50 korun, na koncerty po stokoruně nebo zvýhodněné vstupné za 150 korun na oba večery.

Fashion markety obvykle patří mezi hojně navštěvované akce. Věříte si na úspěch i v Ústí?
Rozhodně. Doufáme, že Ústečany naláká prostor, ve kterém se trh i část programu odehraje. Zavzpomínat na bývalé kino a u toho si pořídit něco pěkného, tomu se přeci nedá odolat. Navíc zveme na výbornou kávu, kterou bude alternativními způsoby připravovat mamacoffee.

Ústí podobnou akci zažije vůbec poprvé. Bude mít pokračování?
My už se teď jen těšíme na první Parket Market, zbytek je na lidech. Snad dorazí a budou nadšení. Pak bychom o pokračování uvažovali.