„Lístky, které volič nevyužije a odhodí je do pytle, jsou brány jako odpad a lze s nimi tak nakládat," informovala krajská mluvčí Magdaléna Hanáčková. Naproti tomu lístky připravené ve volebních místnostech, jež voliči nevyužili vůbec, se podle mluvčí likvidují oficiálně dle skartačních lhůt. Využité volební lístky se archivují pro případ, že by někdo výsledky voleb napadl.

Do spalovny

„Hlasovací lístky, které nebyly voliči využité a zůstaly nám ve volebních místnostech, jsme skartovali," informovala Jitka Parýzková z radnice centrálního městského obvodu. Podobný osud měly také nepoužité hlasovací obálky opatřené úředním razítkem.

„Také ty jsme museli skartovat, aby nebyly zneužity," vysvětlila Parýzková. Kolik nevyužitých hlasovacích lístků a obálek úřad ve svém skladu v současnosti eviduje, si netroufala odhadnout.

Radnice na Severní Terase má ve svém skladu až dvacet pytlů s nevyužitými volebními lístky a obálkami. Z každého okrsku jeden. „Šly tu fámy, že něco dáváme dětem do sběru, ale ne. Všechno jde do skartace, protože jsou na lístcích osobní údaje. Skartované dokumenty pak odvážíme do spalovny," vysvětlil tajemník úřadu na Severní Terase Petr Vlasák.

Třeba na Střekově ale volební lístky, které si voliči nerozebrali, do sběru poputují. „Zůstalo nám přibližně šest balíčků po padesáti sadách hlasovacích lístků," sdělila vedoucí správního odboru střekovského úřadu Marta Jaklová.

Běžný odpad

Nevyužité lístky ze sady, kterou si volič ale odebral, putovaly do odpadu rovnou. „V některých místnostech je lidé odhazují běžně do košů s ostatním odpadem," řekla Jaklová.

Nijak využít by se podle ní nedaly. „Lístky jsou oboustranně popsané, navíc z dost jemného papíru. Takže proto, abychom si na ně psali například poznámky, nejsou moc vhodné," vysvětlila Jaklová.

Nabídnou je školám

V Neštěmicích nevyužité volební lístky darují vybraným školám. „Děti je pak odevzdají do sběru, takže z nich alespoň mají užitek," řekla tajemnice neštěmického úřadu Věra Součková. Výjimkou podle ní byly jen prezidentské volby, po kterých musely skartovat vše bez rozdílu.