Masarykova zdymadla jsou druhou nejvýznamnější stavbou století v Čechách a na Slovensku. Hned po vysílači na Ještědu. Jako třetí hlasující vybrali Kúpalisko Zelená žaba Trenčianské Teplice.

Tak skvělé umístění v anketě vyhlášené Českou komorou stavebních inženýrů a techniků (ČKAIT) čekal málokdo, ač si už od počátku zdymadla vedla dobře. Výsledek hlasování by například mohl městu pomoct v propagaci a oživení turistického ruchu.

Zmínil to například i příští nejpravděpodobnější ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO 2011). Ten si původně přál, aby se na vyšších příčkách umístily Lázně Vrbenského. „I když jsou teď zničené, ve své době patřily k nejmodernějším v zemi,“ poznamenal.

Na druhou stranu, druhé místo pro zdymadla v tak významné soutěži prý dobře zapadá do koncepce rekreačně turistické stezky. Ta by vedla po labském nábřeží na Střekově, přešla pod hradem zdymadla, pokračovala industriálním parkem na vaňovském předměstí Ústí. „Mohlo by to obě nábřeží zkulturnit a přivést do města turisty,“ myslí si Nedvědický.

Právě propagaci úspěchů českého a slovenského stavitelství za uplynulých 100 let si projekt České a slovenské stavby století kladl za cíl. Anketou doplnil letošní oslavy vzniku samostatné Československé republiky. Do projektu byla zařazena stavební a architektonická díla s ohledem na jejich význam a přínos od roku 1918 do současnosti.

Že by umístění v anketě mohlo pomoci při přípravě rekreační stezky, si myslí i architekt a zastupitel Jan Hrouda (PRO! Ústí). „Myslím, že je to skvělá stavba i co do začlenění v krajině. Zdymadla krajinu výrazně změnila a přitom jsou krásné, což se dnes nedaří vždy. Spojení se stezkou by bylo úžasné. Měli bychom na ně být hrdí,“ prohlásil Hrouda.

O oblíbenosti zdymadel a vodní elektrárny svědčí i každoroční návštěvnost během Dnů evropského dědictví. Na exkurzi přicházejí stovky zájemců.

Podle mluvčího ČEZ Oty Schneppa sem loni přišly tři stovky návštěvníků, letos dokonce o dalších 74 víc, a to bylo otevřeno jen dvě soboty v září. „Ovšem v březnu během dne vody dorazilo dokonce 1,2 tisíce návštěvníků. I proto nás neobyčejně těší, že je naše elektrárna součástí oceněného Masarykova zdymadla,“ řekl.

Podobně příjemné překvapení při pročítání výsledků ankety prožívala i mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. „Je to příjemné a skvělé. Máme v anketě i další stavbu, naše sídlo v Hradci Králové, salon republiky. Jen teď čekáme, co s tím bude dál,“ poznamenala.

O pořadí staveb rozhodli sami obyvatelé bývalého Československa, jednak porota odborná, jednak veřejnost. „Výsledky jsme vyhlásili na veletrhu For Arch 2018, k dispozici je kniha České a slovenské stavby století a pokračuje putovní výstava, která dorazí i do Ústí,“ dodal marketingový ředitel ČKAIT Pavel Šváb.

Zdymadla do ankety navrhlo ústecké hejtmanství. Do hlasování je vybrala odborná komise. Střekovské zdymadlo bylo plánováno již před 1. světovou válkou.

Jez o čtyřech polích s dvojitými deskovými hradidly z oceli zavěšených na Gallových řetězech v ocelovém mostě, který skrývá strojovnu i jezový velín, však vyrostl až v letech 1924 až 1936. Přehrazením vznikla nádrž o délce 19,8 km, celkovém objemu 16,1 milionu kubíků a hrazenou výškou přes 10 metrů, nejvyšší na Labi v ČR.