Miroslav Hašek se narodil 26. ledna 1947 ve sklářské vesničce Loučky na Sokolovsku, zemřel v sobotu 27. února 2021. V 70. letech se stal jedním z prvních profesionálních dýdžejů v Ústí, po revoluci založil rádio North music.

„Po revoluci jsem odjel na čtvrt roku za kamarády, které jsem poznal při shánění desek, do Anglie. Oni v té době pomalu končili s pouštěním desek na diskotékách a přesouvali se do soukromých rádií. Tam měl každý okres své rádio. Proto jsem se o to začal zajímat i u nás,“ vzpomínal Hašek v obsáhlém rozhovoru pro Deník v roce 2012. „S diskotékami jsem skončil v roce 1991, kdy jsem si vzal domů nemocnou maminku. Když po čtvrt roce zemřela, dostal jsem nabídku na starání se a organizování místních dýdžejů. Tehdy jsem si vydělal dvacet tisíc po telefonu, průměrně si muži vydělávali pět tisíc. A pak jsem v roce 1996 založil rádio North music společně s dvěma společníky,“ dodal tehdy.

Celý rozhovor čtěte zde: Celý život jsem se živil hubou, jsem komediant 

Jedním z těch společníků byl Libor Zajíček. „Na Mirka vzpomínám především jako na kolegu z radia. Spolu s Mirkem a Michalem Srokou jsme rádio rozjeli začátkem roku 1996 a je paradoxem, nebo možná symbolem, že právě v době 25. výročí založení rádia Háša odešel,“ připomněl tehdejší moderátor Zajíček, který v Ústí pořádá se svou agenturou například Ples severočeských patriotů.  

V rádiu zažili společně i jednu tragickou událost, kdy do budovy rádia v Pařížské ulici vtrhla nepříčetná žena a začala všude kolem střílet. Moderátor Pavel Hájek měl prostřelené plíce a poškozený obratel a skončil na vozíku. Hašek na místo tehdy dorazil jako první. „Pavel Hájek skončil na vozíku. David Bílský se připravoval na první ranní zpravodajský vstup a ta poblázněná ženská mu dala pistoli k hlavě. V tom momentu se jí ale zasekla nábojnice v komoře. Byl by jinak mrtvý,“ připomněl krušné chvíle svého života.

Na Miroslava Haška vzpomíná také Zdeněk Kymlička, majitel agentury FOR a pořadatel kulturních akcí. „Když se řekne Mirek Hašek, tak mi hned naskočí vzpomínky na jeho preciznost. Dělal jsem Mirkovi smlouvy v jeho dlouhé diskžokejové kariéře. Vždy, když přinesl vyúčtování, měl vše zpracované s takovou pečlivostí, že to až nešlo pochopit. Vyúčtování pro sebe, vyúčtování pro agenturu. Malým drobným písmem, číslíčko vedle číslíčka. Obdivuhodné. Preciznost v číslech byl jeho povahový rys,“ vyprávěl Kymlička.

Druhá jeho vzpomínka na kolegu z kulturní branže se týká fotbalu. „Hrál jsem s Mirkem několikráte fotbal. Buď, jako soupeři (utkání mladých Krajského kulturního střediska proti OPBH) a nebo spoluhráči (utkání mužstva Fešáků). Mirek i při fotbale byl pečlivka. Vždyť on po vstřelení gólu byl schopen jít si to zapsat do tabulky tím svým drobným a pečlivým písmem. Bohužel už si nezakopeme spolu ani proti sobě,“ dodal se smutkem v hlase Zdeněk Kymlička.

Miroslav Hašek

Narodil se 26. ledna 1947 ve sklářské vesničce Loučky na Sokolovsku, do Ústí se přestěhoval v necelých třech letech se svými rodiči v rámci osidlování pohraničí. Zemřel 26. 2. 2021. 

Studoval strojní průmyslovou školu a nástavbu si udělal na stavební průmyslové škole v Děčíně, pak také studoval dálkově obor dramaturgie a scenáristiku na konzervatoři. Vyučoval tyto obory na liduškách v Ústí, Děčíně, Teplicích a Litoměřicích.

Z prvního manželství má dvě děti, z druhého jedno dítě. Na vojnu nešel. „Měl jsem zánět středního ucha, když jsem šel na kontrolu, tak jsem si nakapal do ucha olejíček na šicí stroj a byl jsem vyřazen z vojenské evidence." 

Pracovní kariéra: Technolog v Armaturce, pak také normovač a následně pracovník na podniku bytového hospodářství. Od roku 1973 profesionální dýdžej, po revoluci se krátce staral o dýdžeje pod uměleckými agenturami ARS a MH Agency. V roce 1996 založil rádio North music, o šest let později ještě rádio Labe.

V lednu 2009 prodal podíl v rádiích skupině MMS.