Ve sklepě, v domech za výtahy nebo venku pod parovody. I na takových místech se před přicházející zimou ukrývají bezdomovci v Ústí. Strážníci městské policie tak každý týden vyrážejí na bezpečnostní akce a bezdomovce kontrolují. Chtějí mít přehled o tom, na jakých místech se nacházejí.
Strážníci vaří polévky
„Často paní primátorce volají občané, že bezdomovci třeba založili před jejich obydlím oheň. Chtějí se zahřát, někteří totiž do azylového domu nemohou, protože jsou opilí nebo pod vlivem drog," říká Jan Novotný z městské policie. Strážníci bezdomovcům rozdávají letáky s informacemi, kde mohou vyhledat dočasné přístřeší v době mrazů. Vaří jim také polévky či čaj.
Tíživou životní situaci pomáhá řešit i sociální odbor. „Každý rok naše sociální pracovnice vyhledává v těchto měsících osoby bez přístřeší a nabízí jim ve spolupráci se strážníky pomoc," doplnila Daniela Pilařová z tiskového odboru magistrátu.
Dům Samaritán na Klíši zase bezdomovcům v zimě rozdává potravinové balíčky s pečivem, sušenkou a nápojem, případně jim poskytuje důležité informace a kontakty. „Nosíme s sebou také termosky s horkým čajem nebo polévkou. V zimě navíc mohou bezdomovci přespat v naší noclehárně," řekla zástupce vedoucí Domu Samaritán Kateřina Ryšánková.
Veřejná sbírka oblečení
Právě tam probíhá i veřejná sbírka oblečení. „Všem dárcům moc děkujeme. Zájem ze strany bezdomovců je velký. Chybí nám ale pánské boty, ponožky, pánské spodní prádlo a bundy," dodala Ryšánková.
Jak říká Jiří Škoda z ústecké univerzity, bezdomovectví je problém hlavně velkých měst. „Úzce také souvisí s nezaměstnaností. Může mít i subjektivní příčiny, jako je alkoholismus," uvedl Škoda.
Charita pomáhá V Ústí nad Labem žije přibližně třicítka bezdomovců.
Oblastní charita Dům Samaritán v ulici Štefánikova jim nabízí za drobný poplatek svačinový balíček, sprchu, vyprání prádla či přenocování v noclehárně.
Některé služby lze po konzultaci se sociálním pracovníkem poskytnout na určitou dobu zdarma.