Podle silničního zákona je řidič od počátku listopadu do posledního března povinen přezout na zimní pneumatiky, pokud se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Vedoucí dopravního inspektorátu ústecké policie Karol Kočárek řekl, že v přestupkovém řízení hrozí řidiči, až tři a půltisícová pokuta. „Provozovatelé aut by neměli zapomínat, že zákonem stanovená hloubka dezénu pneumatiky pro osobní auta je 4 milimetry a pro nákladní auta 6 milimetrů," řekl Kočárek.

Porovnání cen pneuservisů

Kolik stojí přezutí pneumatik v Ústí?

Autoopravna Rázl
Truhlářova 3, Střekov: 150 Kč

ULPNEU
Jateční 34, Předlice: 199 Kč

Autosoukup
Čelakovského 1, KB: 200 Kč

3o trading
Žižkova 31: 200 Kč

Autocentrum Klíše
Klíšská 77, Klíše: 250 Kč

Pneuservis Holeček
Textilní 5898, Centrum: 450 Kč

*Záleží na druhu provedené práce,
velikosti pneumatik, typu disku a auta.

Rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou je, že zimní dokáže, díky materiálu ze kterého je vyrobena, za nízké teploty udržet kontakt se silnicí. Navíc jednotlivé štěrbiny na obvodu běhounu jsou co nejblíže, aby byla dodržena přilnavost.

Jan Pechout z ústeckého Besip teamu řekl, že zimní pneumatika není jen o jízdě na námraze nebo sněhu. „Tím, že si za nízkých teplot drží svoji měkkost, tak má i na suché silnici, když je pod nulou, lepší jízdní dráhu a vlastnosti," uvedl Pechout.

Ceny za přezutí auta na zimní pneumatiky se na Ústecku liší. Tomáš Rázl, provozovatel pneuservisu na Střekově, řekl, že záleží na množství práce, kterou musí mechanik vykonat a kolik závaží musí použít k vyvážení kola. „U nás začínáme na výměně kol od sto padesáti korun. Záleží však, jestli jen prohodíme kola nebo musíme pneumatiky sundavat z ráfku," dodal Rázl.