Kvalitní stopa byla na Cínovci, Komáří Vížce, Adolfově i v blízkosti Sněžníku. Sněhu je všude dost, bobuje se pod Erbenkou, na Střížáku, v Tisé, Malečově i Chlumci. V neděli 17. ledna čistý prašan vylákal Ústečany do míst, kde většinou potkáte spíše statného jelena, než děti u sněhuláku.

Prý tam stával starý kostel, sám Napoleon z věže sledoval svá vojska, když táhla přes hranici do Chlumce. Po prohrané bitvě v roce 1813 rychle couval k sousedům, aby si zachránil svou kůži. Nakléřovský průsmyk by mohl vyprávět, už v roce 1040 tam hrozil mečem král Jindřich III. a  po něm přišli další. Dnes tam pouze šikovní chalupáři počítají dravé ptáky.  

Nepočítal jsem odstavená vozidla, bylo jich tam dost. Silnice byla protažená směrem na Petrovice, odbočku na Adolfov čistil traktor a řidič u toho pěkně nadával. Tam by ráno neprojel ani tank. Děti si našly během chvilky zábavu v půlmetrových závějích, ti menší tolik sněhu ještě neviděly. Došlo dokonce na amatérské závody na plastových bobech, nejrychlejší byla Terezka z Klíše.

"Nemám rád, když je na svahu hodně lidí, nepotřebuji k zimním radovánkám sněžná děla, reklamní cedule a frontu na parkovišti. Mírný svah holkám vyhovuje, je tu krásný výhled do okolí," popisoval situaci urostlý tatínek. Někdo zastavil na chvilku, někdo pokračoval dál do Petrovic, aby si prohlédl kostel se skleněnou střechou. Na křižovatce v Petrovicích stál zvláštní travnatý obr, dětem se líbila i stará hasičská stříkačka. Doporučuji!  

Miroslav Vlach