Bude, či nebude? Vedoucí prodejny počítačových a konzolových her Milan Žvachta ještě v neděli ve tři hodiny odpoledne netušil, zda bude moci otevřít v pondělí ráno v teplickém obchodním centru Galerie provozovnu. „Je to fakt chaos. Vůbec netuším, jak to bude. Zbývá prakticky pár hodin a já nevím, zda mohu v pondělí otevřít, nebo ne. Snažím se ale na to připravit, abych pak mohl jen zvednout ráno mříže,“ řekl v neděli Žvachta za prodejním pultem obchodu, kde připravoval obaly s hrami do regálů.

„Nevíme, nikdo nám nic neřekl. Je v tom zmatek. Prostě přijdeme a uvidíme.“ Takové byly v neděli po obědě nejčastější odpovědi na otázku redaktora Deníku, zda půjdou po několikatýdenním půstu lidé z uzavřených obchodů a některých služeb zpět do práce. Zda otevřou obchody, to netušil v neděli odpoledne ani mluvčí nákupního centra Fontána v Teplicích Karel Schön. „To po mně chcete hodně. Nevědí to hejtmani, neví to vláda. Ještě se na ničem nedohodli. Naše centrum je ale připraveno vše od pondělního rána zprovoznit. Záležet bude na stanovených podmínkách,“ konstatoval mluvčí Fontány.

Nejistá byla v neděli odpoledne také nehtařka Romana Nováková. 

Když poslanci v minulém týdnu nesouhlasili s prodloužením nouzového stavu, začala se okamžitě těšit zpět do své práce a její prázdný kalendář se začal plnit jmény. Nestíhala zvedat telefon. O víkendu ale její nadšení opadlo. „Četla jsem v novinách, že Ústecký kraj bude asi žádat o prodloužení. Nechápu ale proč. Vlastně teď ani nevím, zda můžu do práce, nebo ne. Přitom jsem si už objednala pár lidí hned na pondělí,“ rozčilovala se.

Po celou sobotu a neděli se připravovali na otevření v lyžařském středisku na Bouřňáku na Teplicku. Dokonce se tam rozjely i vleky. Ale pouze zkušebně v rámci ohlášené testovací revizní prohlídky. „Otevřít můžeme prakticky hned. Sjezdovky i potřebné zázemí máme připravené,“ říkal nadšeně ředitel obecně prospěšné společnosti Sportcentrum Bouřňák Jaroslav Andres. Kdy to bude, v neděli okolo třetí hodiny odpoledne ale netušil. „Pěkné by bylo, když to půjde od pondělního rána,“ přál si.

Vláda nouzový stav nakonec prodloužila na žádost hejtmanů až v neděli podvečer. Hejtmani jednali s vládou v sobotu i v neděli. Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) už před víkendem avizoval, že by byl pro setrvání nouzového stavu s odkazem na to, že situace v kraji není příznivá. Poukázal také na kapacitu volných lůžek intenzivní péče vyhrazených pro pacienty s COVID-19, která nepřesahuje podle něj 10 % a je na hraně svých možností. V regionu se navíc podle informací z hejtmanství potvrdil výskyt tzv. britské mutace koronaviru, který se šíří mnohem snáz a rychleji oproti původnímu viru.

„Chtěl bych požádat všechny obyvatele a občany Ústeckého kraje, aby se i od pondělí 15. února chovali zodpovědně a nadále chránili zdraví své i všech ostatních. Epidemie nemizí a ohrožení zdraví i životů nás všech zůstává enormní. Buďte, prosím, nadále zodpovědní a ohleduplní jeden k druhému,“ vyzval obyvatele Schiller.

Nouzový stav trvá od posledního vyhlášení v České republice 132 dnů. O prodloužení o další měsíc vláda už v týdnu neúspěšně žádala Sněmovnu. Na základě zamítavého stanoviska poslanců měl skončit o půlnoci z neděle na pondělí 15. února. Na vládu Andreje Babiše se ale obrátili hejtmani, na jejichž výzvu vláda stav nouze prodloužila o dalších 14 dnů.