Z loňského čtvrtého místa Liberecký kraj spadl až na osmou příčku. Ústecký kraj, který se dlouhodobě drží na konci žebříčku, si udržel 13. ze čtrnácti možných míst.

„Stále platí, že lidé dýchají špatný vzduch, recyklace je nejnižší ze všech krajů a maturanti mají vůbec nejhorší výsledky," komentuje výsledky průzkumu v Ústeckém kraji mluvčí projektu Místo pro život Jakub Splavec.

NEJHUSTŠÍ ŽELEZNIČNÍ SÍŤ A OPRAVY SILNIC

Největším problémem regionu zůstává dlouhodobá nezaměstnanost, která byla v říjnu 7,8 procent. Ač je stále nejvyšší v zemi, mírně klesá. Trend by se podle odhadů analytiků mohl podepsat i na listopadových statistikách.

Nejlépe si naopak Ústecký kraj vedl v rozvoji infrastruktury. Region má druhou největší železniční síť v republice, která je o 55 procent hustější než v ostatních krajích. Poměrně dobře je na tom podle průzkumu i se sítí silnic. Do jejich oprav letos krajský úřad investoval 900 milionů korun.

„Sice se udělalo dost, ale stále chybí silniční propojení hlavních center kraje po silnici I/13 a čekáme na oživení podkrušnohorské železniční trati," míní teplický europoslanec Jaromír Kohlíček.

ROZDÍLNÁ KVALITA ZDRAVOTNICTVÍ

Kraj se pyšní i kvalitní zdravotní a sociální sítí. Problémem je však nedostatek lékařů a sester. „Ani zdravotní stav obyvatel není dobrý, což nikoho nepřekvapuje," podotýká Kohlíček.

Největším negativem Libereckého kraje zůstává právě kvalita zdravotní a sociální péče. Liberecký kraj je v této oblasti předposlední. Chybí lůžka v nemocnicích, v domovech pro seniory je míst vůbec nejméně v celé ČR. Na tisíc seniorů jich připadá jen 12, přitom v sousedním Ústeckém kraji je jich 30.

Situace v Libereckém kraji by se mohla zlepšit za několik let. Do roku 2020 by v Liberci mohl vyrůst nový domov pro seniory. Ve městě má vzniknout celá nová čtvrť.