V celorepublikovém srovnání skončil na 13. ze čtrnácti možných míst. Za ním zůstal jen Středočeský kraj.

Místo pro život je výzkum agentury Datank, který v regionech srovnává statistické ukazatele v osmi oblastech: životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, vzdělávání, pracovní podmínky, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost a občanská společnost.

Tato kritéria doplňují odborné názory významných osobností a průzkum mezi 1 400 obyvateli všech regionů.

Nezaměstnanost nejvyšší v zemi

„Region se potýká s mnoha problémy, které se daří řešit pouze z části a pomalu. Stále platí, že lidé dýchají nejhorší vzduch, recyklace je na bodu mrazu, základní školy jsou přeplněné a lidé nejeví zájem o sport," komentuje výsledky průzkumu mluvčí projektu Místo pro život 2015 Jakub Splavec.

A největším problémem zůstává dlouhodobá nezaměstnanost, nejvyšší v zemi. V listopadu dosahovala 8,8 procent. „Situace se zhorší s příchodem zimního počasí a omezením prací ve stavebnictví a zemědělství," předvídá analytik krajského úřadu práce Michal Tuček.

Kvůli práci lidé odcházejí z regionu. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že od začátku roku se z kraje vystěhovalo 6 164 osob. Nejhorší situace je na Mostecku, kde je nezaměstnanost přes 11 procent. Odtud se také do jiných regionů letos odstěhovalo nejvíc lidí.

S blížícím se ukončením těžby uhlí v dole Centrum a postupným útlumem na dole ČSA o práci přijdou další stovky horníků. Část z nich by se podle analytiků mohla znovu uplatit v technických oborech, po kterých roste poptávka. Nutná však bude u většiny havířů rekvalifikace.

Nízké platy a vysoká konkurence

Na předposlední příčku Ústecký kraj srazily i nízké platy a nejvyšší konkurence na trhu práce. Průměrná hrubá mzda tu ve 3. čtvrtletí činila 23 604 korun, průměr republiky byl přitom 26 072 korun. Mzdy v kraji se v žebříčku všech 14 krajů ale řadí někam doprostřed. Nejlépe jsou na tom v Praze, nejhůře v Karlovarském kraji.

Na jedno volné pracovní místo tu např. v okrese Ústí nad Labem čeká až 15 lidí. Nová pracovní místa vytváří v kraji i úřady práce, v regionu bylo na konci září 3 612 míst na veřejně prospěšných pracích, což je nejvíce v ČR.

Další místa vznikají díky dotacím z CzechInvestu. Příkladem je průmyslová zóna Triangle u Žatce, v níž už zbývá jen 100 hektarů pozemků. Největší investor Nexen, který v říjnu začal se stavbou své továrny, zaměstná až 1 500 lidí. Nejbližší Lounsko je ovšem nejméně lidnatým okresem kraje, nejvíce lidí naopak žije na Děčínsku, kde pracovní příležitosti nepřibývají.

Jak úzce to souvisí, ukazují okresy Litoměřice a Teplice, kde je nezaměstnanost v kraji nejnižší. Oba okresy zaznamenaly přírůstek lidí, kteří se sem přistěhovali. Do lázeňských Teplic a okolí se za tři čtvrtletí roku přistěhovalo 1688 lidí, kvůli odlivu obyvatel je ale celkový přírůstek v okrese jen 103 lidí.

Aktuálně má Ústecký kraj 822 808 obyvatel. Jestli to tak půjde dál, do roku 2050 statistici očekávají pokles počtu obyvatel o 103 tisíc lidí, to je o 12,5 procenta.

Nižší nemocnost, lepší péče o seniory

Ústecký kraj je jedním z věkově nejmladších v Česku. Podíl seniorů je druhý nejnižší po Středočeském kraji, stejně jako jinde však roste. Podíl seniorů představoval zhruba 17 procent obyvatel kraje. Před deseti lety tento podíl činil 12,4 procenta. Ve vyšším věku stále převažují ženy nad muži.

Naděje dožití je na severu Čech nejnižší mezi kraji. V regionu byla u mužů nejvyšší naděje dožití ve Varnsdorfu a nejnižší v Kadani a Podbořanech.

U žen byla nejvyšší naděje v Děčíně a Lovosicích a nejnižší v Bílině, Litvínově a Rumburku. Podíl vysokoškoláků mezi seniory je pět procent a je nejnižší mezi kraji.

V oblasti zdravotnictví se v kraji podařilo snížit průměrnou nemocnost, ještě v roce 2013 byla nejvyšší mezi kraji. Zvýšily se i počty míst v domovech pro seniory. Lůžkovou péči v kraji zajišťuje 20 nemocnic, 13 odborných léčebných ústavů a dva hospice.

Díky dotacím kraje je v pěti nemocnicích Krajské zdravotní 168 nových lůžek, z toho řada polohovacích. „Přispějí ke zvýšení komfortu hospitalizovaných pacientů. Ocení je především senioři, imobilní pacienti a v neposlední řadě ošetřovatelský personál," věří Jiří Mrázek, náměstek pro řízení zdravotní péče.

Vyšší bezpečnost

Oproti loňsku si kraj polepšil i v oblasti bezpečnosti. Podle policejních statistik kriminalita klesla, současně přibývá vyřešených trestných činů. „Objasněnost je zhruba totožná s Plzeňským krajem, v posledních měsících dokonce o dvě až tři procenta vyšší," chválí Ústecký kraj nový ředitel krajské policie Jaromír Kníže, který začátkem prosince přestoupil z ředitelství Plzeňského kraje.

Region má druhou největší železniční síť v republice, která je o 55 procent hustější než v ostatních krajích.

Poměrně dobře je na tom podle průzkumu i se sítí silnic. Přesto stále trpí nedostavěnou dálnicí D8 z Prahy do Drážďan.

Ta by však podle opakovaných slibů premiéra Bohuslava Sobotky a ministra dopravy Dana Ťoka měla být dostavěna do konce roku 2016.

Silné a slabé stránky Ústeckého kraje.