Vítězná KSČM mezitím rozjela první jednání s ČSSD a hnutím Severočeši.cz; do koalice jí stačí jen jeden partner.

První volání po hlavě krajského předsedy zaznělo už v neděli, den po skončení voleb. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc a nepřímo i stranický lídr Bohuslav Sobotka vyzvali k rezignaci vedení ústecké a liberecké krajské organizace. Zatímco liberecký předseda Robert Dušek slíbil, že dá funkci k dispozici, ústecký Arno Fišera k tomu nevidí důvod. "Můžu si myslet, že je to něčí potřeba hledat viníky za celkově slabší výsledek ČSSD. Taky to může být odveta za to, že jsme pana Sobotku při volbě předsedy nepodporovali," řekl Fišera.
ČSSD v Ústeckém kraji výrazně propadla a ztratila víc než polovinu voličů. V roce 2008 jí dali 32,8 procenta hlasů, letos jen 16,1.

Podobně je na tom i ODS - spadla z 20,6 procenta na 9,7 a v celkových číslech jí v regionu z necelých 50 000 voličů zbylo jen 20 635.
Ani regionální předseda ODS Jan Kubata zatím o rezignaci neuvažuje. "Nikdo po mně nic takového nechtěl. Analyzujeme výsledky a pokud z toho budou vyvozeny personální dopady, tak až na regionálním sněmu," řekl v pondělí Kubata. Kdy se sněm sejde, zatím neví. "Bude, až se rozhodnu ho svolat. V každém případě se uskuteční 1. listopadu v Ústí před kongresem," dodal.

Volání po změně v regionu prý Kubata necítí. Vlastně jediný zástupce ODS, který v krajských a senátních volbách v regionu uspěl, byl senátní kandidát Jaroslav Kubera, který získal na Teplicku před 40 procent hlasů, v regionální organizaci se ale už dlouho prakticky neangažuje. "Osobní zodpovědnost cítím, ale budu s členskou základnou diskutovat, kudy má ODS v regionu jít. Pokud z toho vyjde, že bez mé přítomnosti, pak s tím nějak naložím," uzavřel.

Beze změn zůstává i vedení krajské TOP 09. Té sice všechny předvolební průzkumy věštily zisk nad pětiprocentní hranicí, nutnou pro vstup do zastupitelstva, nakonec jí ale chyběla třetina procentního bodu, což v absolutních počtech znamenalo 701 hlasů. Předseda krajské TOP 09 Tomáš Tesař zatím ve funkci zůstává, o jeho setrvání rozhodne strana příští týden. TOP 09 v předchozích volbách ještě nekandidovala.

Ze všech stran tak zřejmě vede jednání o potenciální koalici jen KSČM, která má v zastupitelstvu 20 z 55 mandátů. Jako koaliční partner by jí stačila ČSSD nebo třetí nejsilnější hnutí Severočeši.cz. Už v neděli se krajský lídr komunistů Oldřich Bubeníček sešel s Fišerou, v pondělí zamířil do Mostu k Severočechům.

Podle Fišery zatím z jejich jednání není žádný konkrétní výstup, potvrdil ale požadavek KSČM na křeslo hejtmana. "Pořád je na tahu vítěz, až dokončí první kolo, budeme jednat dál," dodal Fišera. Naopak ODS a také páté nejsilnější hnutí PRO!kraj tvrdí, že s nikým nejednají a počítají s opoziční rolí.