První z řady naplánovaných zkoušek se uskutečnila v částech Všebořice, Bukov a Pod Holoměří. Velká technika hasičského sboru se tam pohybovala mezi 19. a 21. hodinou. Tedy v čase, kdy je doma nejvíc lidí a na parkovištích sídlišť auto vedle auta.

Zkouška průjezdnosti nedopadla dobře. "V lokalitách Na Kohoutě, Spartakiádní a Pod Holoměří byla místa, kudy jsme s technikou kvůli špatně zaparkovaným autům nemohli projet a do některých částí se nedostali," konstatovali zástupci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Kontrola průjezdnosti na sídlišti. Ilustrační foto
Majáky hasičů ozáří ústecká sídliště. Zkusí, zda kvůli parkujícím vůbec projedou

Kdyby šlo o skutečný výjezd, například k požáru v panelovém domě, mohl by mít problém s průjezdem třeba i tragické následky. "Ve Spartakiádní ulici se na zahoukání výstražné sirény dostavil majitel vozu a cestu uvolnil. Další, a to jak Na Kohoutě, tak Pod Holoměří, musela řešit městská policie," přiblížili hasiči výsledky prověrky, která navíc probíhala ohlášeně a lidé o ní mohli předem vědět.

Zkoušky průjezdnosti se budou konat i v příštích týdnech na dalších místech krajského města. A to vždy mezi 19. a 21. hodinou. 21. ledna budou na řadě sídliště Krásné Březno a Vyhlídka, 29. ledna sídliště Severní Terasa a Dobětice, 8. února sídliště Klíše a Střekov a 18. února sídliště Mojžíř a Neštěmice.

Cílem akce je především upozornit obyvatele hustě obydlených lokalit na nutnost zachovat třímetrový rozestup mezi parkujícími automobily. Nejméně tolik potřebují rozměrné hasičské cisterny a žebříky k tomu, aby mohly dojet tam, kde je jich potřeba.