Jinde prý se na to, aby se mohli alespoň mihnout v připravovaném seriálu o zakladateli slavné minerálky nazvaném Já, Mattoni, stojí fronty. Do nezvyklého prostředí pro casting v Ústí dorazili jen ti nejodvážnější.

Velký úspěch měl v castingu například Tomáš Kašpar. „Je trochu zarostlý, přesně takové typy hledáme," pochvalovala si jedna z pořadatelek castingu. O tom, jestli nakonec roli dostane, ale filmaři rozhodnou až později na základě snímků, které pro ně v Ústí nad Labem jejich spolupracovníci udělali.

Zájem o jeho osobu Tomáše Kašpara evidentně potěšil. „Přihlásil jsem se, abych zkusil něco nového. Ne jenom pracovat v restauraci," prozradil. Neočekává, že by jako příležitostný herec nějak zbohatl, jde mu hlavně o zážitek. Zatím nikdy před kamerou nestál.

Epizodky

Herce amatéry, které štáb vybere, budou čekat jen velmi drobné role. Například lidi, kteří pracují někde na pozadí, případně se mihnou jako číšníci a další. Musí ale vypadat věrohodně jako osoby, které žily v devatenáctém století.

Casting na seriál Já, Mattoni měl mizivou účast.Na tuto podmínku nejspíše doplatila Erika Kusovská. Její obarvené vlasy s výrazným střihem a tetování se prý do takového prostředí příliš nehodí. „Po pravdě jsem nevěděla, na jaký konkurz jdu. Věděla jsem, že hledají lidi k filmu. Chápu, že s tetováním hrát nemůžu. Třeba příště, až budou točit něco o rockerech," vtipkovala.

Fotografie zájemců s jejich kontaktem totiž zůstanou v databázi castingové agentury. Není proto vyloučené, že jim někdy vysněný telefon zazvoní, když pro ně bude role.

Udělat herce se v sobotu na Severní Terase snažili rodiče i z dětí. Alena Petrenko přivedla své dva syny. „Já bych to 
v mé práci nestíhala, ale chci, aby to zkusili," uvedla. I dětští herci od šesti let se ve filmu mihnou.

Zámek i ulice

Filmaři se na Ústecku objeví v průběhu dubna. Několik dnů se mají pohybovat v ústeckých ulicích. Nejdéle se ale zdrží na zámku ve Velkém Březně. Ten svým vybavením šlechtického sídla devatenáctého století zapadá do doby natáčení seriálu. „Během doby, kdy tady budou filmaři, bude zámek veřejnosti nepřístupný," upozornil kastelán Miloš Musil.

Seriál Já,Mattoni bude mapovat celý život zakladatele slavné značky v letech 1830 až 1910. Bude mít třináct dílů.

Při natáčení bude řada známých českých herců. Původně měl postavu Mattoniho hrát Jiří Bartoška, ale ten kvůli nemoci roli odřekl. Nakonec ho nahradí Alois Švehlík, v mládí pak bude podnikatele představovat jeho syn David.

Ústečané mají stále šanci hrát. Fotografii s kontaktem mají co nejdříve poslan na extras@email.cz.