VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlodějíčky v Ústí hlídají desítky kamer

Ústí nad Labem - Kamerový systém usnadňuje lov na zloděje. Někteří ho ale mají za oko Velkého bratra.

29.4.2015 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Zloděj vybíhá z obchodu na Masarykově ulici. Běží několik set metrů. Zastaví u kostela sv. Vojtěcha. Jenže než se naděje, stojí u něj strážníci, zadrží ho i s lupem. O chvíli později ho předávají policistům.

Teprve o několik dní později s údivem od svého advokáta zjišťuje, že nemá cenu zapírat, jelikož celou krádež i trasu úprku z místa činu sledovaly kamery.

„Kamery si ho postupně předávaly jedna za druhou. Podle toho, kam směřoval, pak operátor poslal nejbližší pěší hlídku, která ho celého vyjeveného zadržela a ani se u toho nezapotila," popsal užitečnost městského kamerového systému zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Těžké dokazování

Městský kamerový systém přitom ročně odhalí velkou část přestupků a trestných činů, páchaných v Ústí nad Labem. Území krajské metropole střeží 145 kamer jenom v užívání městské policie.

Nepočítáno v to kamery, které užívají soukromé osoby a společnosti. Přesto ale nemohou být všude. Některé přestupky nebo zločiny neodhalí, protože v tu chvíli jsou namířené na opačnou stranu.

„Operátor vidí, že se něco stane a posílá na místo hlídku. Některé přestupky se jen těžko dokazují, třeba odhazování nedopalku, a tady kamera významně pomáhá," poznamenal Novotný.

Kamery městské policie využívá i policie republiková při vyšetřování. „Určitě nejsou na šmírování lidí nebo na hlídání, kde kdo a jak parkuje. To by bylo plýtvání. Ani na monitorování dopravy je nepoužíváme. Slouží primárně jako nástroj k udržování pořádku," poznamenal Novotný.

Nová v Trmicích

Kamery jsou důležité například i ve městě Trmice, které požádaly o dotaci ministerstvo vnitra. Chtějí vybudovat další mobilní kamerový bod. Ministerstvo Trmicím přidělilo 350 tisíc korun.

„Zefektivní to spolupráci městské a republikové policie a povede k předcházení trestné činnosti a přestupků v monitorovaných lokalitách," zdůvodnila zdejším zastupitelům přijetí dotace starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Velký bratr?

Kamerový systém přitom ale mezi Ústečany nesklízí vždy jen kladné ohlasy. Kromě otřepané fráze o „Velkém bratru" lidé občas na sociálních sítích spekulují o tom, že buď nefungují, anebo slouží především jako pomocník k vybírání pokut.

Například Tomáš Matouš si myslí, že je pro strážníky lepší kamerami dokumentovat přestupky. „Z toho mají peníze na pokutách. Ze zlodějů nemají nic," napsal do diskuse na facebookové stránce Ústí nad Labem. Nebyl ovšem sám.

„Já bych se nedivil, kdyby se nic nevyšetřilo. Kamery v Ústí totiž slouží hlavně k buzeraci nedovoleně parkujících řidičů," souhlasně přitakával Leoš Kukačka.

Je to o penězích

Rozšíření kamerového systému v Ústí prý v plánu je, ale záleží především na finanční kondici města. Nejdražší není ani tak samotná kamera, jako přenos dat. Všude totiž nevedou městské optické kabely.

„V současné době dáváme dohromady kamery po úderu blesku. Nemáme v provozu pouze tři, které to jsou, podržíme z taktických důvodů v tajnosti," dodal Novotný.

Autor: Janni Vorlíček

Vadí vám všudypřítomné kamery v ulicích Ústí?

Ano

34 %

Ne

66 %

Hlasovalo: 116

Anketa byla ukončena

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbalisté Ústí nad Labem ilustrační

Konečně! Florbalisté se dočkali první výhry

Předvolební plakáty

Psycholog: Cítím beznaděj. Koho volit, když skoro všichni slibují to samé?

Ministerstvo zdravotnictví dalo peníze na vakcíny proti žloutence

Ústí nad Labem - V boji proti epidemii žloutenky v Ústí nad Labem pomohlo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Lásku vyměnil mladý pár za volby. Tomáš s Monikou zasedli v komisích

Ústí n. L. – Oba mladí lidé jsou členy volební komise ve stejném místě. Nejsou ale spolu, každý sedí v jiné místnosti.

Ježci nabírají kila. Zvládnou to i bez lidí

Ústecký kraj - Lidé často v dobré víře odnesou ježka do záchranné stanice, přestože pomoc nepotřebuje.

Zelení: Celio si zapálilo svou skládku samo. Absurdní, reaguje společnost

Ústecký kraj - Za srpnový velký požár na skládce Celio u Litvínova padlo trestní oznámení. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení