Celkem 82,5 kubíku smrkového dřeva a škoda za 250 tisíc korun. Takovou škodu stihl napáchat nedaleko Stebna u Dubic během pěti měsíců třiačtyřicetiletý muž, než se ho podařilo dopadnout.
„Hrozí mu za to  trest odnětí svobody od 1 roku do 5 let, nebo peněžitý trest," dodala k tomu Veronika Hyšplerová z krajského ředitelství policie.

Policisté v loňském roce zaznamenali tři případy, kdy zloději dřeva způsobili škodu kolem 130 tisíc korun, letos zatím evidují dva případy za 60 tisíc korun.

Špička ledovce

Bohužel to zřejmě bude jen špička ledovce. Na to upozornil například i senátor a bývalý starosta Telnice Jaroslav Doubrava. „Nedávno jsem o tom mluvil s lesáky a ti mi říkali, že se jim dokonce ztratilo už 9 tisíc kubíků dřeva. Bude to ještě horší, jak stále stoupají ceny energií," myslí si.

Ostatně i na redakci Ústeckého deníku se několikrát obrátili čtenáři, kteří viděli, jak lidé z lesa ve vozíku taženém osobním autem odvážejí z lesa dřevo.

„Viděl jsem to nad Chlumcem, nad Osekem, nad Telnicí, nad Velkým Březnem," poznamenal například Marian Páleník. „Nemůžu samozřejmě dokázat, že to kradou, ale nevěřím tomu, že to ti lidé dělají legálně. To by si tam zašli během dne, ale ne někdy večer."

Podobným pocitům se neubránil ani starosta Jiří Štěrba z Libouchce. „Já si taky myslím, že se to děje. Bohužel se nepodařilo nikoho chytit a dokázat mu to. Naštěstí náš hajný to hlídá, tak snad ty ztráty v obecním lese nebudou tak velké," doufá Štěrba.

Samovýroba dřeva

Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů České republiky uvedl, že kvůli zlodějům   musí vždy odvézt co nejrychleji zpracované dřevo z lesa, k tomu musí být revírníci co nejvíce v lese a zároveň využívají závory na lesních cestách.

„Nelegální těžbu rozhodně nebereme na lehkou váhu. Celostátně za rok hlásíme policii odcizení přibližně několika řádově stovek kubíků dřeva. Riziko i počet krádeží se mírně zvyšuje během topné sezóny," řekl Boublík.

Podle něj se obecně dá říci, že drobnější krádeže dřeva nejčastěji zaznamenávají v blízkosti velkých měst, chatových oblastí a lokalit s vyšší nezaměstnaností. Není to ale prý nic mimořádného.

Lesy ČR také nabízejí takzvanou samovýrobu dřeva, kdy si zájemce sám pokácí vytipovaný strom a zaplatí za něj. Podle senátora Doubravy ale i tady vykukové a nepoctivci okrádají ostatní.

„Než ti lidé stačí zavolat lesáka, aby jim to ohodnotil, tak jim to někdo ukradne," poznamenal k tomu senátor Doubrava. „Ti vykukové budou vždy číhat na místo, kde je pro ně dřevo nejdostupnější," dodal  s tím, že to je vlastně stejný druh zlodějny, kterou páchají sběrači kovů.

Také policejní mluvčí Hyšplerová k tomu doplnila, že většina případů spjatých s krádežemi dřeva se týká právě vytěženého a už zpracovaného dřeva, ne nelegální těžby. „Během šetření policisté spolupracují s lesníky, kteří mají příslušný rajón na starosti a vědí, kde je případná těžba povolena a kde ne."

Zároveň požádala, aby v případě jakékoliv pochybnosti o těžbě dřeva, nebo jeho odvozu z lesa, lidé zatelefonovali na linku 158, případně na nejbližší policejní služebnu.

„Policisté pak na místě mohou dotyčného zkontrolovat, zda má povolení k těžbě, anebo případně nějaký doklad o zaplacení dřeva. Kontrolovaný je ostatně povinen jim tyto dokumenty předložit," dodala Hyšplerová.