Epidemie virové hepatitidy typu A je na ústupu. Hygienici za poslední týden zaznamenali v Ústí pouze jediný případ. Vyhráno ještě ale není. Aby bylo možné žloutenku prohlásit za poraženou, musí od posledního případu uplynout 50 dní.

DÍVKU RODIČE K LÉKAŘI NEPŘIVEDLI

Jak vysvětlila ředitelka ústecké krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková, tato doba představuje inkubační lhůtu do propuknutí onemocnění. „Jestli se mezitím nepřistěhuje do Ústí další velká rodina a neonemocní, bude vyhráno,“ poznamenala ředitelka Šimůnková.

Posledním hlášeným onemocněním byla podle ní dívenka, která nemoc prodělala před několika měsíci. Měla dorazit na vyšetření, ale rodiče ji nepřivedli. Trvalo velmi dlouho, než lékařka rodinu sehnala.

„Nakonec se ukázalo, že už má nemoc nějaký čas za sebou,“ pokračovala hygienička s tím, že až 50 procent dětí onemocní žloutenkou typu A bez příznaků a přechází ji nebo vykazují spíš příznaky chřipky. „Po týdnu se oklepou jakoby nic a zase fungují,“ poukázala na důležitost vyšetření u lékaře.

Od loňského února až do dneška onemocnělo infekční žloutenkou celkem 407 lidí. Ohnisky nákazy se staly základní školy, kam docházejí děti ze sociálně vyloučených lokalit, tedy na Školním náměstí v Předlicích, v Mojžíři na Hlavní ulici a v Krásném Březně v ulici Husova.

„Zvláštní dohled hygieniků u nás na škole skončil už loni v listopadu,“ uvedla ředitelka ZŠ Husova Jaroslava Pšeničková.

VELKÝ DŮRAZ NA PREVENCI

Krásnobřezenská škola bude nyní klást velký důraz na prevenci. „Všude máme vylepené letáčky, děti učíme správně si umývat ruce, každý prst zvlášť. Dokonce na to máme i speciální říkanku,“ zmínila ředitelka Pšeničková.

Nemalé peníze na boj s epidemií vydalo i Ústí nad Labem. „Na prevenci hepatitidy postupně doputovalo do škol a školek na 320 tisíc korun,“ uvedl Karel Rouč z kanceláře primátorky.

Hygienici zajistili očkování pro 1396 dětí, které byly v kontaktu s nakaženými. Na mimořádné očkování muselo 532 dětí. Do karantény s lékařským dohledem nebo zvýšeným zdravotním dozorem muselo více než 3000 lidí.

Zvláštní opatření stanovili hygienici ve 23 školních a předškolních zařízeních. Od září vydali zvláštní nařízení pro 70 dětských kolektivů z těchto škol a školek. Ještě v únoru sledovala hygiena 17 kolektivů.