Před dvěma lety proběhl v Zoo Ústí nad Labem kontrolní screening Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Mezi nalezenými nedostatky bylo i chovatelské zařízení pro orangutany, které nesplňuje optimální podmínky pro chov těchto vzácných lidoopů, tudíž ani neumožňuje příchod nového chovného samce.

Zoo proto jednala s koordinátorem Evropského záchovného programu o přesunu obou svých orangutaních samic. V březnu 2022 odjela Cantik do německé Zoo Rostock, kde se již plnohodnotně začlenila do chovné skupiny. Samice Ňuninka měla najít nový domov v norské Zoo Kristiansand.

„Vzhledem k administrativním komplikacím nebylo možné tento transport zrealizovat. Společně s koordinátorem chovu jsme proto začali hledat nové umístění v rámci Evropské unie. Ňuninka tak nakonec nalezne nový domov ve francouzské Zoo Beauval,“ řekla ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková. Obě zoo v tuto chvíli vyřizují potřebnou dokumentaci a transport by měl proběhnout na podzim letošního roku.

Transport samice orangutana Cantik z Ústí nad Labem do Německa.
Orangutanka Cantik už je v německé zoo, Ňuninka se brzo chystá do Norska

„Z umístění Ňuninky do Zoo Beauval máme velkou radost. Kolegové mají s chovem orangutanů dlouholeté zkušenosti, a kromě toho je Zoo Beauval řazena mezi 10 nejlepších zoologických zahrad světa,“ řekla hlavní zooložka Petra Padalíková.

Orangutani bornejští patří mezi tradiční a návštěvníky velmi oblíbené druhy. „Uděláme vše pro návrat tohoto významného druhu do Ústí. V tuto chvíli pracujeme na projektu nového pavilonu pro orangutany, který by měl vzniknout přebudováním stávajícího pavilonu slonů,“ dodala ředitelka Pšenková.

Zdroj: Zoologická zahrada Ústí nad Labem